The Ryobi R18ST50-0 is a compact, cordless 18V stapler designed for heavy-duty DIY projects including upholstery, decorating, and carpet tacking. Compatible with the Ryobi One+ battery system, it offers adjustable staple depth and fires 10mm crown staples ranging from 6mm to 14mm in length. Its lightweight design and on-board material grip attachment ensure ease of use and precision, backed by a 3-year warranty for reliable performance.
| ASIN | B07WR2S22Q |
| Best Sellers Rank | 22,826 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 5 in Staplers (DIY & Tools) |
| Brand | RYOBI |
| Brand Name | RYOBI |
| Capacity Description | Full Strip |
| Colour | Hyper Green |
| Country Of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 602 Reviews |
| EU Spare Part Availability Duration | 3 Years |
| Global Trade Identification Number | 04892210179241 |
| Included Components | 160x 10mm crown staples, 1x Belt Clip, 1x Material Grip Attachment, 1x R18ST50-0 Stapler |
| Item Dimensions L x W | 8.2L x 8.2W centimetres |
| Item Type Name | Stapler |
| Item Weight | 1.64 Kilograms |
| Manufacturer | Ryobi |
| Material | Ryobi |
| Material Type | Ryobi |
| Number of Fasteners | 1000 |
| Number of fasteners | 1000 |
| Operation Mode | Automatic |
| Product Style | Portable |
| Product Warranty | 3 year manufacturer with online registration. |
| Product dimensions | 8.2L x 8.2W centimetres |