The CenterPoint CPM2PA-25H is a high-profile, two-piece aluminum scope ring set designed for 1-inch tube scopes with up to 56mm objective lenses. It mounts securely on 3/8-inch grooved dovetail rails and features a stop pin to resist heavy recoil, ensuring stable and precise scope alignment for airsoft and shooting enthusiasts.
| ASIN | B003XDV9TW |
| Best Sellers Rank | #413,368 in Sports & Outdoors ( See Top 100 in Sports & Outdoors ) #866 in Airsoft Gun Scope Mounts |
| Brand Name | CenterPoint |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (71) |
| Date First Available | July 23, 2010 |
| Global Trade Identification Number | 00843382000172 |
| Included Components | High Profile Dovetail Mount 2 Piece for 25mm Tube Scopes |
| Item Package Dimensions L x W x H | 4.1 x 3.8 x 1 inches |
| Manufacturer | Crosman Corporation |
| Model Name | CPM2PA-25H |
| Mounting Type | Dovetail Mount |
| Package Weight | 5.6 ounces |
| Part Number | CPM2PA-25H |
| Size | One Size |
| Sport Type | Airsoft |
| UPC | 843382000172 |
R**E
The right mount for a gamo swarm
Needed a taller mount this fit the bill
J**G
Works well for scope mounting
Quality product for adjusting scope and mounting. Easy to set up.
W**E
Perfect fit on my 3/8 dove tail
D**S
Great Mounts
Used to mount a pair of big 50MM Sniper scopes on my 22 Mag and .25 Benjamin Marauder, allen screws vice the old straight slot screwdriver fasteners, tightens nice and even, does not distort the tube and hamper the parallax adjustment in the scope.
A**E
These were to large for mounting scope
They did not fit
C**E
Worked for a Crosman SSP250 pistol, but not perfect.
Fitting to the dovetail on an old Crosman SSP 250 pistol proved to be challenging. The clamps are made for a flatter top barrel, and the SSP 250 is rounded. I did get them mounted but I would not want them on anything beyond a CO2 powered gun as the recoil of springers and nitro piston rifles would bounce them right off. I think more recent guns from Crosman may have the dovetail milled differently so that they would work on the newer guns. They were tall enough so I could mount a 3x9x40 AO scope which needed the extra height because of the front adjustable objective of the 40mm front. All in all they did the job and they are secure on the SSP 250, so just 1 star off for the frustration of getting them to fit on a rounded barrel top.
C**N
Works
Works on an air gun would you expect it to do
C**E
Highly recommend these rings
H**T
-they are made from same factory for crosman and quality control is not good.-holes drilled to close to edge, misaligned scope caps, front and rear rings not level when mounted on leveled rifle.-You have to order a few pairs in order to get one good useable one. -When you get a good one they are are okay and design for crosman airrifles, medium recoil, for .177 , 800 fps and under.-not for magum, even with blue loctite on everthing. Rings base mounting screws is only 3 mm dia. vs leapers 4mm, for same mount.