The AmScope M162C-2L-PB10-WM-SP14-50P100S is a beginner-friendly monocular microscope kit offering 40X to 1000X magnification with dual LED lighting and a sturdy metal frame. Designed for kids and students, it includes a complete accessory set and an educational book, powered by either 110V adapter or AA batteries, making it a versatile and durable tool for early scientific exploration.
| ASIN | B0167T5ATS |
| Best Sellers Rank | #247,595 in Toys & Games ( See Top 100 in Toys & Games ) #158 in Kids' Microscopes |
| Brand | AmScope |
| Built-In Media | Microscope, Book, Slides, Cover Slips, Tools |
| Color | Blue,Red |
| Compatible Devices | Personal Computer, Laptop, Television |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (1,097) |
| Enclosure Material | Metal |
| Item Dimensions L x W x H | 16"L x 12"W x 8"H |
| Item Weight | 4.2 Pounds |
| Light Source Type | LED |
| Magnification Maximum | 1000 x |
| Manufacturer | AmScope |
| Manufacturer Part Number | M162C-2L-PB10-WM-SP14-50P100S |
| Model Name | Amscope M162C-2L-PB10-WM-SP14-50P100S |
| Model Number | M162C-2L-PB10-WM-SP14-50P100S |
| Objective Lens Description | Achromatic |
| Power Source | Battery Powered |
| Real Angle Of View | 90 Degrees |
| UPC | 840979102479 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 110 Volts |
| Warranty Description | 5 Year Manufacturer |
L**N
Good Microscope + Good Book = Good Deal
B**R
Wonderful, Incredible Microscope/Deal; Packaging from HELL!!!!
I'm giving this five stars because it is an incredible kit...BUT!!!! BROKEN GLASS!!! I wondered if AmScope had fixed this. I thought, surely, this was an issue a while ago. NOPE! It is a CURRENT ISSUE!!! Here's the deal. The glass slide covers are NOT SEALED! (see first pic for that package) These suckers are about an 1" square, and they come out and get bounced around. I had to carefully unpackage everything, wipe it down with paper towels (to grab the glass shards while also being disposable), and then dab spots with tap to get up some that were just stuck. Because the slide covers are so small and thin, and the microscope is encased in styrofoam, they stick like glue, almost! (see second pic, they slip down the side, broken pieces throughout) It took me almost an hour to unpack the items and clean up! All that said, this microscope is WONDERFUL! It has a great deal of versatility and shows promise to intrigue budding scientists and young biologists alike. Honestly, minus the glass business, I want to buy one of these for myself!!! I've missed having a microscope on hand! And this one blends the balance of the different light exposures, allowing unique perspectives on translucent, semi-lucent, and opaque materials alike. It is worth the price and then some! Just be VERY CAREFUL when you open this sucker! Personally, I ended up throwing all the packaging away, just because I could not get rid of every sliver (thought I was good until a sliver went into my finger!). Still, I don't think you'll find this kind of deal for this kind of microscope! It's worth the bit of discomfort!