⚡ Cut smarter, not harder — the FURY210-TCT blade means business.
The Evolution Power Tools FURY210-TCT is a 210mm carbide-tipped multi-material mitre saw blade engineered for professionals who demand versatility and precision. With 24 durable teeth and a hardened blade body, it effortlessly slices through metal, wood (even with embedded nails), plastics, and laminates while producing virtually no sparks or heat. Its thin kerf design ensures clean, accurate cuts with minimal waste, making it the go-to blade for efficient, high-quality results across diverse projects.
| ASIN | B0084ET59Q |
| ASIN | B0084ET59Q |
| Best Sellers Rank | #24,234 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #17 in Circular Saw Blades |
| Brand Name | Evolution Power Tools |
| Color | Silver |
| Compatible Material | Plastic |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (2,800) |
| Date First Available | 22 August 2012 |
| Global Trade Identification Number | 00849713019967 |
| Included Components | 1 x saw blade |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Dimensions L x W | 21L x 21W centimeters |
| Item Thickness | 1.7 Millimeters |
| Item Type Name | (Fury) Multi-Material TCT Blade Cuts Wood, Metal and Plastic |
| Item Weight | 381 Grams |
| Item model number | FURYBLADE210MULTI |
| Manufacturer | Evolution |
| Manufacturer | Evolution |
| Material Type | Tungsten Carbide |
| Model | FURYBLADE210MULTI |
| Number of Teeth | 24 |
| Part Number | FURYBLADE210MULTI |
| Product Dimensions | 21 x 21 x 0.2 cm; 381 g |
| Style Name | Industrial |
| UPC | 849713019967 644535986868 616268366521 |
| Unit Count | 1 Count |
A**D
Didn't realise how blunt my old blade was. I was wrestling it though 18mm ply with burn marks, smoke in the garage and impossible to hold it on the cut line. Ordered the Evolution blade mostly because it was one of a few that was exactly the right size for my circular saw. Very pleased. Cuts very cleanly and quickly. I've already done quite a bi of cutting with it and I haven't noticed it cutting more slowly or less cleanly. Note the kerf (cut width) is so thin I had to remove the rear riving knife behind the blade which was thicker than the cut kerf. But I don't class that as a negative (just fiddly to do). Thin kerf means more accurate cutting and less waste.
B**I
Muy buen disco. tengo el mismo montado en la sierra multiuso de 355mm. Este va montado en una sierra de carril de Makita. Para uso diario de metamaterials. No deja corte perfectamente liso en madera pero el corte es bien recto y fácil. Sirve para pegar una madera a otra. para cortes lisos en madera se puede usar uno de 40 dientes, en esta medida, pero el corte de madera cruda no sera fácil y rápido. Cortando dibond y plásticos e corte es perfecto Entonces como un compromiso de no cambiar constantemente discos y uso diario, este es el disco perfecto. Estaba evaluando el disco naranja que tiene creo un par de dientes mas, entonces el corte sera mas fino en madera, pero como lo voy a usar cortar maderas macizas a lo largo por la veta, este tiene mas sentido. Para los que no saben en este tipo de cortes se usan cuñas para que no cierra el corte y bloquear la sierra de mano! Como ultimo acerca de la vida util. Aunque el disco parece fino y lo carburo pequeno, el disco grande de la misma marca el naranja, de cortar metal de 355mm ya lo he afilado como 10 veces-lo he llevado que me lo afila afilador con maquina CNC de afilar, 10e por afilar, y sigue haciendo su trabajo.
P**O
Ok
M**.
I tried 5 mm thick steel and it cuts that too, even if it gets a bit hot. Up to 3 mm thick you can safely put your finger on the freshly cut and don't get burned. And this blade give much nicer cutting surface than a angle grinder or saw, so it will save a lot of time. Also cuts tree much better than my other blades.