| ASIN | B00XQEDLAI |
| Automotive Fit Type | Universal Fit |
| Best Sellers Rank | #193,535 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #409 in Passenger Car Performance Tires |
| Brand | MICKEY THOMPSON |
| Brand Name | MICKEY THOMPSON |
| Construction Type | Radial |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 62 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00787025489514 |
| Included Components | Tire Only |
| Item Diameter | 28.1 Inches |
| Item Dimensions | 27.8 x 27.8 x 11.9 inches |
| Item Type Name | Tires |
| Item Weight | 28.44 Pounds |
| Load Capacity | 2271 Pounds |
| Load Range | SL |
| Manufacturer | Mickey Thompson |
| Manufacturer Part Number | 315090004 |
| Manufacturer Warranty Description | 30 Days |
| Maximum Pressure | 44 Pound per Square Inch |
| Model Number | 90000024660 |
| Model Year | 1995 |
| OEM Equivalent Part Number | 90000024660 |
| Part Interchange Info | 255595 |
| Ply | 4-Ply |
| Rim Size | 17 Inches |
| Rim Width | 10 Inches |
| Seasons | Summer |
| Section Width | 305 Millimeters |
| Size | P305/45R17 |
| Speed Rating | 0 |
| Tire Aspect Ratio | 45.0 |
| Tire Diameter | 28.1 Inches |
| Tread Depth | 6 32nds |
| Tread Type | Directional |
| UPC | 787025489514 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Vehicle Tire ISO Metric Size Description | 305/45R17 |
A**R
Great grip
Tires grip great
T**Y
Nothing but traction
I’ll let it be known I’m a tire snob and a firm believer of you get what you pay for. I have a 2018 mustang GT 6spd with an ESS G3X and kept having traction issues with my sport cup 2’s (305/35/19). After I purchased my full drag wheel setup I was browsing for a few days trying to figure out what tire to get and I purchased these. I cannot get these tires to break loose. With my sport cup 2’s i had issues in 2nd while I was NA and only was able to hook in 2nd after boosting if I did a full drag burnout. Not the case with these tires! I’ve never had to warm these tires up to hook in 2nd. Even if I drop down to 2nd with the RPM’s at 6k (about 50-60mph) I can floor it to 8k rpm with no issues. I will say anything below 30psi causes the back of the car to do a controller shimmy but it won’t break traction as long as your suspension is set up properly. I’m not sure how long these tires will last and honestly don’t care how long they last. You’re not buying these tires to daily drive on. You’re buying them so you don’t smack into a median, wall, car, or in my case a crowd. Driven a HARD 500 miles and treadwear still looks brand new. Just be sure to get your alignment checked after installing to ensure you have even contact across the whole tire. 100% positive I’m only going to be running these tires from now on. If you’re on the fence about it, just get them. They’re worth the extra safety knowing Im not going to flip my car into a ditch even if they only last me 1,000 miles.
A**.
Poor quality lately
Chunks of the tire come off. Not as good as they once were.
K**G
An excellent drag radial for Hellcats Demons Redeyes
P**K
Sticky
Running on Weld beadlocks 17x10. 2006 Mustang and 2016 Mustang both supercharged. First night out with them I won my event. Doesn't get better than that!! Ran 17 psi. Can't wait to go racing again. I feel they stick much better than the MT SS drag radials I used to run. These are track only tires for me.