The Bosch GAS18V-3N is a cordless 18V wet/dry vacuum featuring a 2.6-gallon tank and powerful 51 CFM airflow. Its rotational airflow technology minimizes clogging, while a washable HEPA filter captures 99.97% of fine particles. Weighing just 10.2 lbs and equipped with a full attachment kit and on-board storage, it offers professional-grade cleaning with ultimate portability and up to 30 minutes runtime (battery sold separately).
| ASIN | B07G7FPKMV |
| Amperage | 18 Amps |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Life | 2 days |
| Best Sellers Rank | #206,389 in Kitchen ( See Top 100 in Kitchen ) #153 in Shop Wet Dry Vacuums |
| Brand | BOSCH |
| Brand Name | BOSCH |
| Capacity | 2.6 Gallons |
| Color | Blue |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Push Button |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 682 Reviews |
| Filter Type | HEPA Filter |
| Filter type | HEPA Filter |
| Finish Types | Blue |
| Form Factor | Cannister |
| Global Trade Identification Number | 00000346497113 |
| Hose Length | 5.25 Feet |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Is Product Cordless | Yes |
| Item Dimensions L x W x H | 33.5L x 45W x 37.1H centimeters |
| Item Type Name | 18V 1.6 Gallon Vacuum Bare Tool |