The Sharp LC-60LE847U is a 60-inch LED-lit 1080p TV featuring a remarkable 240Hz refresh rate and 3D capabilities, designed for seamless streaming and stunning visuals. With its sleek design and smart features, this TV is perfect for any modern living space.
| ASIN | B008NMZFO8 |
| Additional Features | Flat |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI, Optical, USB |
| Brand | Sharp |
| Built-In Media | Remote Control, Stand |
| Color | Black |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Contrast Ratio | 40000:1 |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Remote Control |
| Customer Reviews | 3.5 out of 5 stars 58 Reviews |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 240 |
| Display Size Class | 60 Inches |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Composite Video, Ethernet, HDMI, USB |
| Internet Applications | Browser, Cinemanow |
| Item Weight | 76.1 Pounds |
| Line Voltage | 110 VAC 60 Hz |
| Manufacturer | Sharp HE |
| Mfr Part Number | LC-60LE847U |
| Model Name | LC-60LE847U |
| Model Number | LC-60LE847U |
| Model Series | le847 |
| Model Year | 2016 |
| Motion Enhancement Technology | 240 Hz |