The Milwaukee M18 BLSAG115XPD-0 is a bare unit 115mm angle grinder powered by an 18V REDLINK™ motor delivering 9,000 RPM. Designed with a full metal gear case for durability and a burst-resistant, tool-free adjustable safety guard, it prioritizes user protection. Its ergonomic slim design and multi-position handle enhance comfort, while the integrated fuel gauge provides real-time battery status. Batteries and charger are sold separately.
| ASIN | B003TFDT5G |
| Best Sellers Rank | 191,235 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 491 in Angle Grinders |
| Brand | Milwaukee |
| Colour | Multi |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (567) |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Global Trade Identification Number | 04002395235681 |
| Included Components | 1 x HD18AG0 |
| Item Dimensions L x W x H | 41.2L x 16.8W x 13.3H centimetres |