The Apevia ITX-PFC500W is a fully modular 500W power supply designed for Mini ITX and Flex ATX small form factor systems. It features universal 90-264V input with active PFC, a compact 160x74x36mm footprint, and a 40mm double ball bearing fan for efficient cooling. With multiple connectors including 20+4 pin, 8pin CPU (split to 4+4), PCIe, SATA, and Molex, plus comprehensive protection mechanisms, it’s ideal for reliable, clean, and flexible power delivery in compact desktops, POS, AIO, and gaming servers.
| ASIN | B0CWN59YCZ |
| Best Sellers Rank | #56 in Computer Power Supplies |
| Brand | Apevia |
| Compatible Devices | Computer |
| Connector Quantity | 8 |
| Connector Type | EPS , PCI Express |
| Connector Type Used on Cable | EPS, PCI Express |
| Cooling Method | Air |
| Customer Reviews | 4.1 out of 5 stars 261 Reviews |
| Fan Size | 40 Millimeters |
| Form Factor | Mini ITX/Flex ATX |
| Item Dimensions | 6.3 x 2.9 x 1.4 inches |
| Manufacturer | Apevia Corp |
| Maximum Input Voltage | 265 Volts |
| Mfr Part Number | ITX-PFC500W |
| Minimum Input Voltage | 90 Volts |
| Model Name | ITX-PFC500W |
| Model Number | ITX-PFC500W |
| Number of Fans | 1 |
| Output Wattage | 500 |
| Power Supply Design | Full Modular |
| System Bus Connector Type | 20+4 Pin |
| UPC | 810047131823 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year Replacement Warranty |
| Wattage | 500 watts |
J**R
Great choice for SFF cases
Works well, great fit for the JOYJIM SFF case I used for serving and recording machines.
C**K
Good little power supply
Works great. Reliable power at a good price.
T**R
Runs 330W at least no problems.
Absolutely no problems. I run a 330W max system, so not the worst stress case, but it has given me zero problems. I haven't done any wattage measurements to determine efficiency, yet. Fits well in a small form factor, as expected.
P**J
Probably the best itx psu
Works, is slightly noisy, doesn’t get hot and is pretty good for price to preformance
B**N
Worth spending more money on a quality PSU.
This 500W power supply was giving intermittent charging issues that would cause my PC to shut down randomly. I replaced it with a better quality 250W power supply and it was more stable, smaller, and fanless but it did come at a premium. Cutting corners on power delivery in a PC could be costly mistake - I'm lucky it was only my PSU that failed and it didn't fry any major components.
L**S
Small quiet and works
J**M
Will fit smaller cases
The PSU measures 165.6mm long, but because it is modular, it fits perfectly in my JONSBO NV10 case, which specifically instructs to use PSUs no longer than 150mm. One seller on another platform selling a similar PSU told me that his PSU wouldn't fit my case, yet mine has been working flawlessly in that case. And I can't stress enough the benefit of using modular a PSU in a SFF build - you don't have to cram unnecessary, unwieldy cables in very limited space. For SFF PCs, fewer cables obstructing airflow means fewer overheating-related troubles in the future. The PSU has been stable and quiet powering a SFF build with AMD 9600X and Nvidia RTX 5060LP for more than two weeks already. I will come back to update the review if things change.