| ASIN | B0916BNNML |
| Best Sellers Rank | #208,467 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #122 in Network Hubs |
| Box Contents | Installation Guide, Power Cord, Rubber Feet, TL-SX1008 |
| Brand | TP-Link |
| Brand Name | TP-Link |
| Case Material Type | Metal |
| Color | 8 Port, 10G |
| Colour | 8 Port, 10G |
| Compatible Devices | Desktop |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 218 Reviews |
| Data Transfer Rate | 160 Gigabits Per Second |
| Interface | RJ45 |
| Item Dimensions L x W x H | 29.4L x 18W x 4.4H Centimeters |
| Item Type Name | Ethernet Switch |
| Item Weight Unit of Measure | 1.48 kg |
| Manufacturer | TP-Link |
| Manufacturer Part Number | TL-SX1008 |
| Model Number | TL-SX1008 |
| Number of Ports | 8 |
| Platform | Not Machine Specific |
| Product Dimensions | 29.4L x 18W x 4.4H Centimeters |