The Skar Audio RP-4500.1D is a competition-grade Class D MOSFET monoblock amplifier delivering a massive 4500W RMS at 1 ohm, with peak power up to 7000W. Engineered for audiophiles craving extreme bass performance, it features remote subwoofer level control, advanced 4-way protection circuitry, and oversized power terminals for maximum current flow. Its versatile onboard controls allow precise tuning of bass EQ, filters, and phase, making it the ultimate powerhouse for serious sound enthusiasts.
| Item dimensions L x W x H | 56 x 21 x 6.2 Centimeters |
| Manufacturer | Skar Audio |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Brand | Skar Audio |
| Number of Channels | 1 |
| Output Power | 4.5E+3 Watts |
| Package Type Name | Box |
| Specification Met | [Inferred: Fcc, Possibly Others] |
| Material | Metal |
| Global Trade Identification Number | 00011922308457 |
| UPC | 011922308457 |
| Model | RP-4500.1D |
| Model Name | RP-4500.1D |
| Product Dimensions | 56.01 x 21.01 x 6.2 cm; 9.19 kg |
| Item model number | RP-4500.1D |
| Compatible Devices | Amplifiers |
| Number of items | 1 |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Connector Type | RCA |
| Item Weight | 9 kg 190 g |
C**C
So far so good. A truly 1 ohm stable amp. Great customer service. Thru a previous experience not on Amazon. But with the company direct. And it wasn’t their fault. That’s on fed-ex. Quality amp at a great price. From someone who has been into car audio for 36+ years.
S**%
Excelente
H**N
It absolutely booms
ト**ー
D**R
Convient parfaitement a un Mazda Miata NB. Avec le bazooka Skar de 8" c’est le parfait duo! Puissance incroyable pour une petite amplificateur de 350w! ATTENTION DE NE PAS FAIRE EXPLOSER VOTRE SUB! Skar a réussi a me surprendre! C’est devenu ma marque préférée!!