| ASIN | B000BQ7TAM |
| Best Sellers Rank | #17,640 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #434 in Pipe Fittings |
| Brand Name | Fernco |
| Color | Black |
| Connector Type | Coupling |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (165) |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Global Trade Identification Number | 00018578000025 |
| Included Components | Fernco P1056-150/125 Flexible PVC Pipe Coupling |
| Item Dimensions | 2.75 x 2.38 x 3.5 inches |
| Item Weight | 2.26 ounces |
| Manufacturer | Fernco Inc. |
| Manufacturer Warranty Description | Warranty |
| Material Type | Polyvinyl Chloride, Stainless Steel |
| Model Number | P1056-150/125 |
| Number of Pieces | 1 |
| Size | 1-1/2" x 1-1/4" |
| Thread Size | 1.5 inches |
| Thread Type | NPT |
| UPC | 018578000025 |
| Unit Count | 1.0 Count |
D**E
Accurate fit
Perfect. Used to attach washing machine drain hose securely to a 2" diameter check valve. Just what i needed
L**E
Good quality
This is good quality. The metal bands are well made and adjust properly
D**E
Great price
Great price
M**E
Useful adapter.
Useful as a temporary fix, easy to install and remove.
O**E
good coupling
This rubber coupling was the exact fit to replace a leaky, deteriorated one connecting my sump valve to the drain pipe. It feels solid, and the fit on the clamps is good. Oddly, my local Big Box store didn't carry this size, and turns out the couplings are cheaper here anyway. As the listing notes, the actual dimensions are 1.94 inch x 1.63 inch x 3.45 inch. I'm not sure why American hardware is always mis-measured (eg, a 2"x4" piece of lumber always measures smaller than 2"x4" in at least one dimension). While I'd like to have a long, frank heart-to-heart with whatever genius came up with that scheme, that's certainly not this manufacturer's fault. Still, it's worth noting the real dimensions are not anything near 1.25" or 1.5" (inside or outside, on either end), so don't go by that.