| ASIN | B079ZP2R8M |
| Best Sellers Rank | #4,905 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #110 in Laptop Sleeves & Slipcases |
| Colour | Black |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (33,566) |
| Date First Available | 7 April 2018 |
| Form factor | Sleeve |
| Generic Name | Tomtoc Laptop Sleeves |
| Importer | DNS TECHNOLOGIES PRIVATE LIMITED |
| Item Dimensions LxWxH | 34 x 32 x 25.3 Centimeters |
| Item Weight | 272 g |
| Item model number | A13-C01D01 |
| Manufacturer | Tomtoc, Tomtoc |
| Net Quantity | 370 Grams |
| Other display features | Personal Computer |
| Packer | DNS TECHNOLOGIES PRIVATE LIMITED |
| Product Dimensions | 34.01 x 32 x 25.3 cm; 272 g |
| Special features | Heavy Duty Protection |
| Whats in the box | Sleeve |
R**P
Pricy but 100% worth it
A**D
Quality
Good Product
J**T
Pricy but worth it!
13 inch Macbook Air fits perfectly snug. Decent space for charger, SSDs, Usb hubs. Good quality zippers. Looks premium. Easy recommendation.
N**N
Good product but overpriced
Overpriced product. Look wise good. Perfect fit for my new MacBook m4 air.
V**Y
Top Notch quality and protection
K**I
Good one
It seems strong enough to hold iPad properly. You can go for it ❤️
K**L
Nice premium buillt
Nice premium built , fits perfect for Xiaomi Pad 7
A**Y
Great quality
A small handle to hold it would have been great.
T**M
Fantastic product, as described, high quality tomtoc, as usual.
T**G
W**Y
Fits my Acer 14” Chromebook perfectly. Very nice, protective sleeve with extra padding in the corners. The front pouch is perfect to hold the charging cord and earphones. Very happy with it!
D**D
I bought this to protect my Surface Pro 9 and what I love about it is that it fits the dimensions of the device perfectly. When shopping for laptop sleeves you can get ones that are generic for 14" laptops or 12" laptops etc as they come in so many different sizes. But for more popular computer models there are sleeves designed to fit the computer's exact dimensions and that's what this does for many of the latest surface models and they clearly states which ones it is for. The inside is of it is super fluffy and it has protected my computer when it is in my backpack while at school and traveling.
R**M
Purchased another two Tomtoc cases to protect 2-in-1’s; a 10” and 12”. Both fit great, just about perfectly, inside their cases with keyboards attached. The smaller case was advertised as fitting 10-12” tablets so i was concerned it was going to be too big for the smaller 2-in-1. Have another two Tomtoc cases for 13” laptops and while the dimensions of the cases are the same, the 13” laptops will not fit the new case without forcing the edges of the case around them. This is because the new case has reinforced corners so they are more rigid and more difficult to fudge if your gadget/s don’t fit comfortably inside the case. Great products!! Recommended for all gadgets like tablets, 2-in-1s, laptops, to seriously protect them. They are slim so they fit about everywhere except maybe tablet pockets. I have two tablet pockets in my backpack and all the cases fit in the larger tablet pocket but none fit in the smaller pocket. Would like to see more Tomtoc sleeves available for smaller tablets/2-in-1s it was difficult to find the one that I did. Fortunately have not had to test the water resistance. These are the best cases I have ever used for my gadgets, regardless of budget. Was formerly a Brenthaven user but their products seem to have gone to crap. Pelican portable cases seem like they were designed to work on the moon (and maybe they were).