title: "Velocity High Output Alternator 7127-9-220-HD10-156 - 220A High Output Alternator for Oldsmobile Delta 88"
brand: "velocity alternator"
price: "KD 162.19"
---
# Velocity High Output Alternator 7127-9-220-HD10-156 - 220A High Output Alternator for Oldsmobile Delta 88
**Brand:** velocity alternator
**Price:** KD 162.19
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Velocity High Output Alternator 7127-9-220-HD10-156 - 220A High Output Alternator for Oldsmobile Delta 88 by velocity alternator
- **How much does it cost?** KD 162.19 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- velocity alternator enthusiasts
## Why This Product
- Trusted velocity alternator brand quality
## Description
Upgrade your vehicles charging system with a Velocity High Output, Heavy Duty Alternator. Our direct fit, plug & play, high amp alternators are 100% brand new and are assembled in the USA. Made with heavy duty, high amperage, high temperature internal components; our high output alternators are designed to deliver the power you need, run quiet and outlast the competition. All units are fully tested before shipping. Why do I need a Velocity High Output Alternator? As power hungry electrical accessories are added to your vehicles charging system, the factory alternator is often taxed beyond original design limits. Customers that experience an overworked factory alternator can experience dead batteries, slow starts, dimming interior and headlights, poor car stereo performance and sometimes even damage to the vehicle. Velocity High Output, Heavy Duty Alternators provide your vehicle with the amperage you need to safely and reliably power additional accessories: High Amperage Car Audio & Video Components, Aftermarket stereo systems, Amps, Subs, DVD Players, Onboard Gaming Consoles, PCs, TVs, Multiple Onboard Batteries HID Lighting Dual or high pressure/volume electric fuel pumps. Aftermarket ignition components Aftermarket ECM, PCMs and Scan tools Laptops, power inverters, CB Radio High Amperage radiator cooling fans Alcohol Injection Systems, hydrogen cell generators Snow Plows, Winches, On Board Air Compressors, Air Suspension Systems. Optimized for specialty vehicles: Law Enforcement, Safety Vehicle, Fleet Vehicles, Limo, Taxi Cabs Satellite News, Refrigerator, Ice Cream Trucks Up Armored Civilian, Military Vehicles. Some older Ford alternators may require simple wire change. Product picture is a general representation of the alternator for your application. Alternator is guaranteed to be a direct fit and direct plug. FREE Overdrive Pulley Included! Use of the included overdrive pulley may require a 1" shorter drive belt, available at your local auto parts store.