title: "TRIAD MAGNETICS VPM48-10400 Toroidal Transformer, 500 VA, 2 x 24V, 20.8 A, Chassis, 100V, 120V, 220V, 240V, VPM Series"
brand: "triad magnetics"
price: "KD 133.31"
---
# TRIAD MAGNETICS VPM48-10400 Toroidal Transformer, 500 VA, 2 x 24V, 20.8 A, Chassis, 100V, 120V, 220V, 240V, VPM Series
**Brand:** triad magnetics
**Price:** KD 133.31
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** TRIAD MAGNETICS VPM48-10400 Toroidal Transformer, 500 VA, 2 x 24V, 20.8 A, Chassis, 100V, 120V, 220V, 240V, VPM Series by triad magnetics
- **How much does it cost?** KD 133.31 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- triad magnetics enthusiasts
## Why This Product
- Trusted triad magnetics brand quality
## Description
TRIAD MAGNETICS VPM48-10400 Power Transformer Toroidal Medical, 500VA, Input: 100, 120, 220, 240VAC, 50/60Hz, Output: Parallel 24VAC 20.8A or Series 48VAC CT 10.4A, Voltage Regulation: 4.4%, Wire Leads, Chassis Mount