title: "Fronius Primo-4.6-1 Light Solar Inverter Primo-4.6-1LIGHT 4.210.065.001"
brand: "fronius"
price: "KD 777.68"
currency: KWD
in_stock: true
category: "Electronics"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# Fronius Primo-4.6-1 Light Solar Inverter Primo-4.6-1LIGHT 4.210.065.001
**Brand:** fronius
## Best For
- fronius enthusiasts
## Why This Product
- Trusted fronius brand quality
## Description
Fronius Primo-4.6-1 Light Solar Inverter PRIMO-4.6-1LIGHT Without integrated Fronius data manager LAN / WLAN The communicative inverter for optimised energy management. With power classes from 3.0 to 8.2 kW, the Fronius Primo rounds off the new SnapINverter inverter generation perfectly. The one-phase, transformational device is the ideal inverter for private homes. The Fronius Primo has an above-average input voltage range - maximum flexibility in system design is safe. With single-phase systems, it is the perfect repowering inverter. Technical data entry data: Fronius Primo 4.6-1 Max. Input current (Idc max1 / Idc max2) 12.0 A / 12.0 A Max. Short circuit current module field (MPP1 / MPP2) 18.0 A / 18.0 A min. Input voltage (Udc min) 80 V power supply start voltage. (Udc start) 80 V Nominal Input Voltage (Udc,r) 710 V Max. Input voltage (Udc max) 1000V MPP Voltage Range (Umpp min - Umpp max) 240 - 800 V Number of MPP Tracker 2 Number of DC Connections 2 + 2 Max. PV generator power (Pdc max) 6.9 kWpeak output data AC rated power (Pac,r) 4,600 W max. Output power: 4,600 VA max. Output current (Iac max) 20.0 A mains connection (voltage range) 1 ~ NPE 220 V / 230 V (180 V - 270 V) frequency (frequency range) 50 Hz / 60 Hz (45 - 65 Hz) distortion factor <5 % power factor (cos 6Jac,r) 0.85 - 1 ind. / cap. GENERAL DATA DIMENSIONS (Height x Width x Depth) 645 x 431 x 204 mm Weight 21.5 kg Protection category IP 65 Protection class 1 Surge category (DC / AC)1) 2 / 3 Night consumption < 1 W Inverter concept Trafolos Cooling Controlled air cooling Assembly Indoor and outdoor installation Ambient temperature range -40 &#xB0;C - +55 &#xB0;C Permissible humidity 0 % - 100 % Max. Height over sea level 4,000 m connection technology DC 4x DC+ and 4x DC screw terminals 2.5 - 16 mm2 connection technology AC 3-pin AC screw terminals 2.5 - 16 mm2 certificates and norms.
## Features
- With power classes of 3
- 0 to 8
- 2 kW the Fronius Primo 4.6-1 Light Solar Inverter (PRIMO-4.6-1LIGHT) completes the new SnapINverter generation perfectly. Buy now online at a low price.