title: "ABB A110-30-11-80 Contactor, 220 - 240 VAC Coil, 110 A at 3-Phase, 140 A at 1-Phase"
brand: "abb group"
price: "KD 7.48"
currency: KWD
in_stock: false
url: https://www.desertcart.com.kw/products/158254774-abb-a110-30-11-80-contactor-220-240-vac-coil
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# ABB A110-30-11-80 Contactor, 220 - 240 VAC Coil, 110 A at 3-Phase, 140 A at 1-Phase
**Brand:** abb group
**Price:** KD 7.48
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** ABB A110-30-11-80 Contactor, 220 - 240 VAC Coil, 110 A at 3-Phase, 140 A at 1-Phase by abb group
- **How much does it cost?** KD 7.48 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- abb group enthusiasts
## Why This Product
- Trusted abb group brand quality
## Description
ABB A-Line non-reversing 3-pole contactor has 220 - 240 VAC coil voltage and 110 A load current with a power rating of 75 hp at 460/480 VAC 3-phase. Brand Name|ABB#MFR Part Number|A110-30-11-80#UPC|662019879215#UNSPSC|39121529#Item|Contactor#Type|Non-Reversing#Series|A-Line, A110#Coil Voltage|220 - 240 VAC#Full Load Current|110 A at 3-Phase, 140 A at 1-Phase#Power Rating|75 hp at 460/480 VAC 3-Phase, 40 hp at 230/240 VAC 3-Phase, 10 hp at 115 VAC 1-Phase, 40 hp at 230/240 VAC 1-Phase, 30 hp at 200/208 VAC 3-Phase, 100 hp at 575/600 VAC 3-Phase#Number of Poles|3#Frequency Rating|50/60 Hz#Contact Form|1 NO - 1 NC#Terminal Type|Screw#Enclosure Type|NEMA 00 - 3#Mounting Type|Snap-On DIN-Rail#Dimensions|5.83 in Height x 4.02 in Width x 4.86 in Depth#Standard/Approvals|CE Certified, CSA LR19700, IEC Approved, UL E79416#Application|For controlling 3-phase motors and for controlling power circuits corresponding to their operating characteristics up to 690 and even 1000 VAC and 440 VDC