title: "softy SOFTY240MM10S Sanitary Pad(Pack of 10)"
brand: "softy"
price: "KD 1.34"
currency: KWD
in_stock: true
url: https://www.desertcart.com.kw/products/167808511-softy-softy240mm10s-sanitary-pad-pack-of-10
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# softy SOFTY240MM10S Sanitary Pad(Pack of 10)
**Brand:** softy
**Price:** KD 1.34
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** softy SOFTY240MM10S Sanitary Pad(Pack of 10) by softy
- **How much does it cost?** KD 1.34 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- softy enthusiasts
## Why This Product
- Trusted softy brand quality
## Description
•Chemical free soft napkins • Extra Large with wings • 30 ml Absorption (240 mm regular) , • 80 ml Absorption (280 mm Large ). •Japanese Absorbent Technology •Criss-cross design for better absorption. •Approved by Govt of India. BIS standard. •NABL accredited.Pack of 10Usage Type: DisposableType: Sanitary PadWith WingsScentedSize: RegularIdeal Usage: OVERNIGHT&DAYWings: YesScented: YesSales Package: 10 packets, each packet has 8 PiecesNumber of Contents in Sales Package: 10Top Cover: Dry Net for dry feelingCore: Super absorbent coreWing Features: Long wingsOther Body Features: super dryOther Features: High absorptionLength: 240Thickness: 4Other Dimensions: 75