title: "46CXA3604 CXA3604-4x90-Watt 4-Channel Full-Range Amp"
brand: "kicker"
price: "KD 108.60"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Kicker"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# 360W max output power 4-channel full-range amplification 12dB variable crossover control 46CXA3604 CXA3604-4x90-Watt 4-Channel Full-Range Amp
**Brand:** kicker
**Price:** KD 108.60
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔊 Unleash your ride’s true sound potential with Kicker power!
## Quick Answers
- **What is this?** 46CXA3604 CXA3604-4x90-Watt 4-Channel Full-Range Amp by kicker
- **How much does it cost?** KD 108.60 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- kicker enthusiasts
## Why This Product
- Trusted kicker brand quality
## Key Features
- • **Versatile Voltage Range:** Operates seamlessly from 9V to 40V, ensuring reliable performance in any vehicle setup.
## Overview
## Description
Review: Crisp Clear & Kicker - It’s Kicker! Powering 4 kicker 6X9s no problem. Crisp clear & kicker
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07ZTB7WRG |
| Best Sellers Rank | #17,551 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #31 in Car Multichannel Amplifiers |
| Brand Name | KICKER |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 383 Reviews |
| Included Components | 46CXA3604T |
| Item Dimensions | 16 x 9 x 4 inches |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Item dimensions L x W x H | 16 x 9 x 4 inches |
| Manufacturer | Kicker |
| Material Type | Metal |
| Maximum Supply Voltage | 40 Volts |
| Minimum Supply Voltage | 9 Volts |
| Model | CXA360.4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 4 |
| Output Power | 360 Watts |
| Part Number | 46CXA3604T |
| UPC | 713034012771 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 40 Volts |
| Warranty Description | 1-Year Manufacturer Warranty |
## Product Details
- **Manufacturer:** Kicker
- **Voltage:** 40 Volts
## Images
## Questions & Answers
**Q: Is this digital or mosfet?**
**Q: What gauge wiring will I need to connect this amp to my truck?**
A: I would use at least 8gauge. Prefer 4 gauge
**Q: Canthisampbebridged?**
A: Thanks for your question. Power (watts/ch) 4 Ohm Stereo: 65 x 4
Power (watts/ch) 2 Ohm Stereo: 90 x 4
Power (watts/ch) 4 Ohm Mono: 180 x 2