brand: "flushmate"
price: "KD 8.60"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 9
category: "Flushmate"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
**Brand:** flushmate
**Price:** KD 8.60
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🚽 Upgrade your flush game—because every flush deserves peak power!
## Quick Answers
- **How much does it cost?** KD 8.60 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- flushmate enthusiasts
## Why This Product
- Trusted flushmate brand quality
## Description
Review: Good replacement - Very good.
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0057XUDGG |
| Best Sellers Rank | #62,778 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #83 in Toilet Replacement Parts |
| Brand Name | Flushmate |
| Connector Type | Flushmate specific |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (278) |
| Exterior Finish | Black |
| Included Components | Sloan Flushmate BU-100505-K |
| Inlet Connection Type | Flushmate specific |
| Item Dimensions | 3 x 2 x 2 inches |
| Item Type Name | Sloan Flushmate BU-100505-K Upper Supply Kit for all series |
| Manufacturer | Flushmate |
| Material Type | High-Impact Plastic |
| Model Number | ST100500 |
| Outlet Connection Size | 1.25 Inches |
| Outlet Connection Type | Flushmate specific |
| Size | Small (2"W x 6"L x 1.2"H) |
| Thread Size | 1.25 inches |
| Thread Type | Flushmate specific |
| UPC | 064871430052 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Valve Type | Flushmate |
## Product Details
- **Exterior Finish:** Black
- **Item dimensions L x W x H:** 3 x 2 x 2 inches
- **Manufacturer:** Flushmate
- **Material:** High-Impact Plastic
- **UPC:** 064871430052
## Images
## Questions & Answers
**Q: Is it compatible with 503?**
A: Hello
I found a description for you in the instructions for this product
Flushmate Original Part BU100505-K Upper supply kit for all
2-Piece Toilet Configurations, Includes Upper Supply Assembly,
O-Ring, Hose Clamp Restrictions Note: Flushmate system is not
sold as a retrofit component for a gravity-fed toilet. Flushmate
System Pressurized flush eliminates double flush and clogs and
saves water. Fewer moving parts extends service life. 1ATR2 is
designed to replace any previous generation of Flushmate series,
including 500, 501, 501-A, and 501-B (except American Standard
fixtures). 2VRN8 is designed to replace series 500, 501, 501A,
and 501B in American Standard tank number 4086. Include
tank-to-bowl gasket. Flush cartridge, upper supply, and lower
supply are replacement parts for all Flushmate systems. This
upper supply may sit higher than the upper supply used on the
200, 500, and 501-A series. However, if the porcelain tank lid is
resting on the upper supply, it may need to be shimmed up on the
opposite side to level it out. Another option is to get a new
Flushmate system. Flushmate vessels and components do not
retrofit into gravity type toilets. They are only used with
Flushmate-equipped toilets.
**Q: Does this replace the brass fitting that came on original Flushmate 504?**
**Q: Does this come with the Duckbill Valve?**
**Q: What happens in tank if the upper valve goes bad?**
A: The toilet will run. This can also be caused by clogged inlet screen.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Problem fixed
*by J***B on June 27, 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Good replacement
*by N***J on August 28, 2025*
Very good.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ flushmate BU100505-KIT
*by S***N on March 16, 2026*
Flushmate fit perfact just what I needed!!!THANKS
## Frequently Bought Together
- OEM Original Replacement For Sloan C-100500-K Flushmate Cartridge/PowerFlush Toilet Piston Cartridge Parts for Use with 500, 501, 501A, 501B, 503, and 504 Series Flushmate Tank System (1)
- Flushmate 9 in x 7 in x 3 in Black Plastic Powder Coated Wrench for Cartridge Removal