title: "UNIVERSAL DC POWER ADAPTER FOR, ITB20D3250"
brand: "startech"
price: "KD 31.29"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Star Tech"
url: https://www.desertcart.com.kw/products/207193144-universal-dc-power-adapter-for-itb20d3250
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# 65W high power output 4 regional cords for global use 3.25A stable current delivery UNIVERSAL DC POWER ADAPTER FOR, ITB20D3250
**Brand:** startech
**Price:** KD 31.29
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Power your productivity worldwide with confidence!
## Quick Answers
- **What is this?** UNIVERSAL DC POWER ADAPTER FOR, ITB20D3250 by startech
- **How much does it cost?** KD 31.29 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- startech enthusiasts
## Why This Product
- Trusted startech brand quality
## Description
Shop for StarTech PC products at the desertcart.co.uk Electronics & Photo store.
Review: I bought this to replace one that I damaged. It is a perfect replacement.
## Features
- ITB20D3250
- Package Dimensions: 6.197 L x 24.206 H x 17.297 W (centimeters)
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07Z14JJX6 |
| Amperage | 3.25 Amps |
| Best Sellers Rank | 6,222 in MP3 Player Chargers 6,947 in Mobile Phone Chargers |
| Box Contents | Charging cable |
| Brand Name | StarTech |
| Colour | black |
| Compatible Devices | Ethernet Switch, Serial Adapter, USB Hub |
| Compatible Phone Models | Universal |
| Connectivity Technology | USB |
| Connector Type | USB |
| Country of Origin | China |
| Current Rating | 3.25 Amps |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (26) |
| Enclosure Material | Plastic |
| External Testing Certification | Não Aplicável |
| Frequency Range | 50 - 60 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00065030883948 |
| Input Voltage | 240 Volts |
| Item Type Name | AC Adapter |
| Item Weight | 0.29 Kilograms |
| Main Power Connector Type | 2 pin |
| Manufacturer | Startech |
| Model Number | ITB20D3250 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Number of Items | 1 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Output Current | 2.4 Amps |
| Output Voltage | 20 Volts |
| Portable | No |
| Power Plug Type | Type G |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Features | Braided Cable |
| Product Warranty | 1 Year Warranty |
| Total USB Ports | 4 |
| UPC | 065030883948 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Wattage | 65 watts |
## Product Details
- **Amperage:** 3.25 Amps
- **Colour:** black
- **Connector type:** USB
- **Included components:** Charging cable
- **Input voltage:** 240 Volts
- **Special feature:** Braided Cable
- **Total USB ports:** 4
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by C***S on 23 September 2024*
I bought this to replace one that I damaged. It is a perfect replacement.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by G***A on 25 June 2025*
*by W***E on 6 September 2023*
Excellent Product
## Frequently Bought Together
- StarTech.com DC Power Adapter - 20V, 3.25A - Universal AC DC Power Supply Block Adapter - External 2 Pin Terminal Block (ITB20D3250), Black, 1 port