brand: "kraus"
price: "KD 315.50"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 4
category: "Kraus"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# 33-inch wide workstation design 18-gauge stainless steel durability 4mm thick mounting deck for secure install Kraus KWT310-33/5.5 Kore ADA Workstation 33-inch Drop-In Topmount 16 Gauge Stainless Steel Single Bowl Kitchen Sink with Accessories, 33 Inch
**Brand:** kraus
**Price:** KD 315.50
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🍳 Elevate your kitchen game with the ultimate chef’s sink experience!
## Best For
- kraus enthusiasts
## Why This Product
- Trusted kraus brand quality
## Key Features
- • **Effortless Installation:** Drop-in design with extra-thick 4mm mounting deck fits any countertop with a flawless top-mount look.
## Overview
The KRAUS KWT310-33/18 Kore Workstation is a 33-inch drop-in single bowl kitchen sink made from durable 18-gauge stainless steel. Featuring an integrated ledge system, it includes premium accessories like a stainless steel colander, Acacia cutting board, and protective bottom grid. Its 4mm thick mounting deck ensures a secure top-mount installation on any countertop, while the rear off-set drain maximizes usable space. Designed for modern kitchens, it combines professional-grade functionality with sleek, modern aesthetics and comes backed by a limited lifetime warranty.
## Description
Cook, serve, and entertain in style with KRAUS Kore Workstation Sinks. Engineered with an integrated ledge to support custom sliding accessories, this sink creates a multifunctional workspace to streamline all your kitchen tasks from meal prep to cleanup. This modern ADA-compliant design features a shallow 5.5 inch depth for easy access by users with limited mobility, while offering greater functionality than traditional ADA sinks. The included cutting board and roll-up dish rack allow you to work right over the sink without losing valuable workspace on the kitchen counter. Straight walls and tight-radius corners offer a fresh modern look for any kitchen. Kore sinks are made with KRAUS TRU16 – the thickest 16-gauge steel – for uncompromising durability. Drop-in design allows you to install this sink as a top mount with any type of kitchen counter material. The extra-thick 4mm mounting deck sits flat against the countertop for a finished look, with two pre-drilled holes for easy installation of a kitchen faucet and soap dispenser. Extra-thick NoiseDefend sound dampening pads on all sides of the sink absorb noise and vibration, for an ultra-quiet experience while the sink is in use. Designed for quick and complete drainage, the large single bowl with offset drain easily accommodates your biggest cookware and stacks of dishes. The sink kit comes with a set of matching accessories, including a stainless steel bottom grid and drain assembly with decorative cover for a clean look. From the Manufacturer For over a decade, KRAUS has been transforming ordinary spaces into extraordinary kitchens and bathrooms, with the goal of bringing quality and value into every home. Kraus focuses on designing long-lasting, easy-to-install, low-maintenance solutions that help customers create a cleaner and more enjoyable living environment. Best known for kitchen sinks, Kraus offers the best value for your money by using high-grade materials, proprietary technologies, and premium value-added items. We strive to continuously raise the bar in terms of quality, function, and design. Transform your kitchen and bath with Kraus, and experience Innovation for Real Life.
## Features
- KIT INCLUDES: workstation kitchen sink, cutting board, roll-up dish rack, bottom grid, drain assembly and cover; OUTER SINK DIMENSIONS: 33 in. L x 22 in. W x 6 in. D – BOWL DIMENSIONS: 31 in. L x 16 in. W x 5 1/2 in. D – MINIMUM CABINET SIZE: 36 in.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B095VLKTVH |
| Best Sellers Rank | #58,744 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #66 in Single Bowl Kitchen Sinks |