title: "Wolf C60SS-6B24GB 60\" Challenger XL Restaurant Gas Range w/ 24\" Griddle & Broiler"
brand: "wolf range"
price: "KD 4988.79"
---
# Wolf C60SS-6B24GB 60" Challenger XL Restaurant Gas Range w/ 24" Griddle & Broiler
**Brand:** wolf range
**Price:** KD 4988.79
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Wolf C60SS-6B24GB 60" Challenger XL Restaurant Gas Range w/ 24" Griddle & Broiler by wolf range
- **How much does it cost?** KD 4988.79 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- wolf range enthusiasts
## Why This Product
- Trusted wolf range brand quality
## Description
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B01ASBW0TO |
| Best Sellers Rank | #27,144 in Appliances ( See Top 100 in Appliances ) #997 in Freestanding Ranges |
| Brand Name | Wolf Range |
| Burner type | Open |
| Control Console | Knob |
| Date First Available | June 16, 2015 |
| Drawer Type | Broiler |
| Form Factor | Freestanding |
| Fuel type | Gas |
| Heating Elements | 6 |
| Installation Type | Freestanding |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Material Type | Stainless Steel |
| Part Number | C60SS-6B24GB |
| Racks | 4 |
## Product Details
- **Drawer Type:** Broiler
- **Finish Type:** Stainless Steel
- **Material:** Stainless Steel
- **Model Name:** C60SS-6B24GB
## Images
## Frequently Bought Together