title: "H4 100/80WTB High Wattage Bulbs, 12V"
price: "KD 7.45"
currency: KWD
in_stock: true
url: https://www.desertcart.com.kw/products/256462664-h4-100-80wtb-high-wattage-bulbs-12v
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# H4 100/80WTB High Wattage Bulbs, 12V
**Price:** KD 7.45
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** H4 100/80WTB High Wattage Bulbs, 12V
- **How much does it cost?** KD 7.45 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- Customers looking for quality international products
## Description
HELLA H4 100/80WTB High Wattage Bulbs, 12V
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B078SGR4SY |
| Auto Part Position | Right |
| Best Sellers Rank | #208,601 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #903 in Automotive Headlight Bulbs |
| Brand Name | Hella |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (529) |
| Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Global Trade Identification Number | 07502278672291 |
| Included Components | Bulbs |
| Item Type Name | High Wattage H4 Bulbs, 12V |
| Item Weight | 0.11 Pounds |
| Manufacturer | HELLA |
| Manufacturer Part Number | H4 100/80WTB |
| Manufacturer Warranty Description | 1 Year Limited |
| Model Number | H4 100/80WTB |
| Package Quantity | 1 |
| Specific Uses For Product | Fleet and plant maintenance. |
| Unit Count | 2.0 Count |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 80 watts |
## Product Details
- **Brand:** Hella
- **Item Package Quantity:** 1
- **Wattage:** 80 watts
## Images
## Questions & Answers
YOU CAN NOT USE ANY STOCK WIRING HARNESS!!  NOT EVEN MOST PREBUILT HD WIRING HARNESS.
Will have much higher light output.  Remember a 5% drop in voltage = a 15% drop in light output 1:3 ratio. Ideal voltage is 14.5V on 12v systems.
**Q: I have an original stock headlight.  Anything special i need to do to use this bulb?**
## Frequently Bought Together
- HELLA 003427811 Hlmp Kit 190X132Mm H4 12V Ece, Multi