brand: "msi"
price: "KD 1396.74"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Msi"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# Intel 6-Core i7-10710U up to 4.7GHz NVIDIA GTX1650 Max-Q 4GB GDDR5 14" FHD IPS Anti-Glare Display Prestige 14 A10SC-091-14" FHD Display, Intel Core i7-10710U, GeForce GTX1650 (Max-Q) 4GB GDDR5, 512GB NVMe SSD, Win 10 PRO, Pink Laptop
**Brand:** msi
**Price:** KD 1396.74
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌟 Power Meets Pink: Work Hard, Play Harder, Look Sharper
## Best For
- msi enthusiasts
## Why This Product
- Trusted msi brand quality
## Key Features
- • **Vibrant Visuals, Zero Glare:** Experience stunning 100% sRGB color accuracy on a sleek 14" FHD IPS display with ultra-wide viewing angles and anti-glare coating—perfect for all-day productivity and creative work.
- • **Powerhouse Performance on the Go:** Harness the speed of a 10th Gen 6-core Intel i7 processor turbo-boosting up to 4.7GHz, ensuring seamless multitasking and lightning-fast responsiveness for demanding professional workflows.
## Overview
## Description
## Features
- Display - 14" FHD IPS level Anti-Glare Wide View Angle Thin Bezel 100%sRGB
- Processor - 6 CORE i7-10710U 1 1 - 4 7GHz Intel Wi-Fi 6 AX201(2*2 ax)
- Graphics - NVIDIA GeForce GTX1650 (Max-Q) 4GB GDDR5
- Storage - 512GB NVMe SSD 16GB (16G*1)LPDDR3 2133MHz On board
- Win 10 PRO Speakers 2W * 2 3 cell (50Whr) Li-Polymer 90W Compact
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0843H6RK9 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Battery Life | 10 Hours |
| Bluetooth support? | Yes |
| Built-In Media | AC Adaptor |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| CPU Model Number | Core i7-10710U |
| CPU Model Speed Maximum | 1.1 GHz |
| Camera Description | Front |
| Cellular Technology | 4G |
| Color | Pink |
| Compatible Devices | Devices with USB or WiFi connection |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Control Method | Touch |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (89) |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Display Type | LED |
| Form Factor | Laptop |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Ram Type | GDDR4 |
| Hard Disk Description | solid_state_drive |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Hardware Interface | Thunderbolt, USB 2.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 39.7L x 26.8W x 2.7Th centimeters |
| Item Weight | 2.8 Pounds |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Manufacturer | MSI |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Model Name | Prestige 14 A10SC-091 |
| Model Number | NOTEBOOK-MSI-PRESTIGE 14 A10SC-091 |
| Model Year | 2020 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Other Special Features of the Product | Anti-glare,Thin Bezel |
| Processor Brand | NVIDIA |
| Processor Count | 6 |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 1.1 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080p |
| Screen Size | 14 Inches |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Multimedia |
| Total Usb Ports | 4 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| UPC | 824142204443 |
| Video Output | Thunderbolt |
| Video Processor | NVIDIA |
| Webcam Capability | Yes |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
## Product Details
- **CPU model:** Core i7
- **Colour:** Pink
- **Graphics card description:** Dedicated
- **Hard disk size:** 512 GB
- **Installed RAM memory size:** 16 GB
- **Screen size:** 14 Inches
- **Special features:** Anti-glare,Thin Bezel
## Images
## Questions & Answers
**Q: Can it play the sims 4, and live stream?**
A: Yes! It runs the sims 4 super quickly.
**Q: would this be a good laptop for live streaming?**
**Q: What’s the black thing on the keypad?**
A: Do you mean the touch pad? If so, it is a fingerprint sensor.
**Q: Guys, don’t judge me. Does it play Fortnite?**
A: No judge, yes this will.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by K***M on 6 June 2020*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by L***O on 16 October 2020*
*by T***. on 13 December 2020*
## Frequently Bought Together
- Logitech M171 Wireless Mouse for PC, Mac, Laptop, 2.4 GHz with USB Mini Receiver, Optical Tracking, 12-Months Battery Life, Ambidextrous - Black