title: "Tuttnauer TU-CB0010 Chamber Brite Powdered Autoclave Cleaner (Pack of 10)"
brand: "tuttnauer"
price: "KD 41.62"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Tuttnauer"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
**Brand:** tuttnauer
**Price:** KD 41.62
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ✨ Keep your autoclave spotless and your workflow flawless! ⚙️
## Best For
- tuttnauer enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tuttnauer brand quality
## Description
Review: Follow directions and you will have no problems 10 year user.!!!
## Features
- Item Category: Professional Healthcare
- Item Trademark: Tuttnauer
- manufacturer: Generic
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07FB45BWL |
| ASIN  | B07FB45BWL |
| Best Sellers Rank | #234,873 in Health ( See Top 100 in Health ) #3,346 in All-Purpose Household Cleaners |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (130) |
| Date First Available | 29 April 2012 |
| Is Discontinued By Manufacturer  | No |
| Item model number  | TU-CB0010 |
| Package Dimensions  | 11.4 x 8.2 x 5.89 cm; 331 g |
| Units | 10.0 Count |
## Images
## Questions & Answers
**Q: can this be used in a vertical autoclave?**
**Q: Is this one box of 10 packets?**
A: Thanks for your question. Yes each box has 10 packets.
**Q: Can this be used in a pressurized vertical Autoclave?**
A: Not if it is a Class B or pre/post vacuum autoclave.
**Q: What is the Expiration Date on the product?**
A: Our current stock has expiration of 12-31-2021.
let us know if you have any other questions.
- Integris Equipment
Authorized Tuttnauer Distributor and Authorized Tuttnauer Service & Repair Provider
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by A***Z on 19 October 2023*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by B***K on 13 January 2026*
Follow directions and you will have no problems 10 year user.!!!
*by M***S on 13 March 2025*
## Frequently Bought Together
- Tuttnauer TU-CB0010 Chamber Brite Powdered Autoclave Cleaner (Pack of 10)
- Tuttnauer 1730 Valueklave, Compact Footprint and Easy Operation, Ideal Autoclave For Small Offices
- Self Sealing Sterilization Pouches 3.5" x 10" - Latex-Free, Color Changing Indicator (200 Count) by PlastCare USA