title: "Pioneer DJ DJM-750MK2"
brand: "pioneer"
price: "KD 893.71"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Pioneer"
url: https://www.desertcart.com.kw/products/279433698-pioneer-dj-djm-750mk2
store_origin: KW
region: Kuwait
---
**Brand:** pioneer
**Price:** KD 893.71
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎧 Elevate your mix game with pro-level precision and FX freedom!
## Quick Answers
- **What is this?** Pioneer DJ DJM-750MK2 by pioneer
- **How much does it cost?** KD 893.71 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- pioneer enthusiasts
## Why This Product
- Trusted pioneer brand quality
## Description
Review: Awesome piece fo Kit for home or pofessional use, almost identical to the 900Nexus
Review: Great mixer for the money
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B074L92B6W |
| Audio Input | USB |
| Brand Name | PIONEER |
| Connectivity Technology | USB |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 51 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00841300100751, 04573201240842 |
| Included Components | DJ MIXER - 4 Channel (Black) |
| Item Type Name | PIONEER DJ |
| Item Weight | 8.39 kg |
| Item weight | 8.39 kg |
| Manufacturer | Pioneer DJ |
| Noise Level | 105 Decibels |
| Number of Channels | 4 |
| Number of channels | 4 |
| Output Connector Type | USB |
| Power Source | Corded Electric |
| UPC | 841300100751 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 |
## Product Details
- **Item weight:** 18.5 Pounds
## Images
## Questions & Answers
**Q: Can this mixer work with 220v power or its 110v US only?**
A: It works with both of them. You just need to change the cable from the US plug to EU one. There "110-240 V ~ 50/60 Hz 40W" is written on the shield at the bottom side of the mixer.
**Q: What's the difference between the nexus 900 and mk2 750 in sound quality**
**Q: Whats the power input can it work 220V ac?**