title: "COMFEE' Visor Cooker Hood SLIF17SS-60 LED Extractor Hood Under Cabinet Hood Wall Mounted Extractor Fan Kitchen 600 mm Top Vented Range Hood - Stainless Steel, 60 cm"
brand: "comfee'"
price: "KD 48.10"
currency: KWD
in_stock: true
category: "Comfee'"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# 200m³/h powerful airflow detachable aluminum grease filter 3-speed precision control COMFEE' Visor Cooker Hood SLIF17SS-60 LED Extractor Hood Under Cabinet Hood Wall Mounted Extractor Fan Kitchen 600 mm Top Vented Range Hood - Stainless Steel, 60 cm
**Brand:** comfee'
## Quick Answers
- **What is this?** COMFEE' Visor Cooker Hood SLIF17SS-60 LED Extractor Hood Under Cabinet Hood Wall Mounted Extractor Fan Kitchen 600 mm Top Vented Range Hood - Stainless Steel, 60 cm by comfee'
- **How much does it cost?** KD 48.10 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- comfee' enthusiasts
## Why This Product
- Trusted comfee' brand quality
## Description
From the manufacturer Installation Dimension The installation height must be maintained between 650mm and 750mm. If installation height exceeds 750mm, it will affect the efficient removal of smoke and steam. Durable Stainless Steel Body The stainless steel body is resistant to high temperature & salt corrosion and also easier to clean. Three Speeds Multiple power choices, precisely meet your needs and keep your kitchen always fresh.
## Features
- 【Easy Installation】 The hood, dimensioning 600×80×440mm, is fairly space-saving and suitable for your small kitchen. Also, no need to worry about the installation, we will provide a detailed instruction you can easily follow.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B08TBR118N |
| Air Flow Capacity | 200 Cubic Metres Per Hour |
| Best Sellers Rank | 114 in Large Appliances ( See Top 100 in Large Appliances ) 6 in Wall-Mount Vent Hoods |
| Colour | Stainless Steel |
| Control Method | Touch |
| Controls Type | Push Button |
| CountryOfOrigin | China |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (1,353) |
| EU Spare Part Availability Duration | 7 Years |
| Filter Type | Detachable Aluminum Grease Filter |
| Finish Type | Brushed |
| Frequency | 50 Hz |
| Global Trade Identification Number | 06939962575346 |
| IncludedComponents | Machine Body |
| Item Dimensions D x W x H | 44D x 60W x 8H centimetres |
| Item Form | Pyramid |
| Item Type Name | Vent Hood |
| Item Weight | 4.7 Kilograms |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | COMFEE' |
| ManufacturerPartNumber | KWH-SLIF17SS-60 |
| MaterialType | Stainless Steel |
| Model | KWH-SLIF17SS-60 |
| Mounting Type | Under Cabinet Mount |
| NoiseLevel | 62 Decibels |
| Number of Speeds | 3 |
| Product Warranty | 2 year manufacturer. |
| SpecificationsMet | UKCA |
| Vent Hood Design | Under Cabinet Range Hood |
| Ventilation Type | exhaust |
| Voltage | 220 Volts |
| Wattage | 11000 watts |
## Product Details
- **Colour:** Stainless Steel
- **Finish type:** Brushed
- **Product dimensions:** 44D x 60W x 8H centimetres
## Images
## Questions & Answers
**Q: I don't have a cabinet.  Can it just be fixed to the wall above the cooker?**
A: It can be fixed to anywhere you want. It doesn't require a cabinet to be fixed
**Q: Can this be connected between cabinets rather than under them?**
A: Yes
**Q: is there an adapter for the rectangular rear vent?**
A: Round adapter
**Q: Does it come with ducting pipe?**
A: no. there is no pipe with this product
## Frequently Bought Together
- COMFEE' 60 cm Visor Cooker Hood SLIF17SS-60 LED Under Cabinet Hood Wall Mounted Extractor Fan Kitchen 600 mm Top Vented Range Hood - Stainless Steel
- Universal Cooker Hood Grease Filters - Pack of 2
- Universal Carbon Cooker Hood Filter – 57 x 47 x 2 mm, Flame Retardant Carbon Fibre Filter, Cut-To-Size Filters for Hoods