title: "Shure BLX288/PG58 Dual-Channel Wireless Audio System J11 Band (596–620 MHz) – BLX88 Receiver, (2) BLX2 Transmitters with PG58 Dynamic Mic, Up to 14 Hr Battery, 300 ft Range"
brand: "shure"
price: "KD 294.60"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Shure"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# Dual-channel PG58 mics 300 ft wireless range 14-hour battery life Shure BLX288/PG58 Dual-Channel Wireless Audio System J11 Band (596–620 MHz) – BLX88 Receiver, (2) BLX2 Transmitters with PG58 Dynamic Mic, Up to 14 Hr Battery, 300 ft Range
**Brand:** shure
**Price:** KD 294.60
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎤 Cut the cords, not the quality — wireless freedom that keeps you center stage!
## Quick Answers
- **What is this?** Shure BLX288/PG58 Dual-Channel Wireless Audio System J11 Band (596–620 MHz) – BLX88 Receiver, (2) BLX2 Transmitters with PG58 Dynamic Mic, Up to 14 Hr Battery, 300 ft Range by shure
- **How much does it cost?** KD 294.60 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- shure enthusiasts
## Why This Product
- Trusted shure brand quality
## Key Features
- • **Unleash Your Voice Anywhere:** 300 ft wireless range lets you own the stage and the crowd.
## Overview
## Description
Review: Delivered in a timely manner - Totally worth the price great quality and sound
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B085WFZMDG |
| Batteries | 2 AA batteries required. (included) |
| Battery type | Alkaline |
| Best Sellers Rank | #1,764 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #32 in Handheld Wireless Microphones & Systems |
| Color Name | black |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (1,316) |
| Date First Available | April 1, 2020 |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Frequency Response | 616 MHz |
| Hardware Platform | Karaoke Machine |
| Item Weight | 5.1 pounds |
| Item dimensions L x W x H | 19.3 x 3.5 x 16.4 inches |
| Item model number | BLX288/PG58-J11 |
| Manufacturer | Shure |
| Material | Stainless Steel |
| Material Type | Stainless Steel |
| Microphone Form Factor | Handheld |
| Number of Batteries | 2 AA batteries required. (included) |
| Number of Channels | 2 |
| Power Source | Battery Powered |
| Product Dimensions | 19.3 x 3.5 x 16.4 inches |
| Size | J11: 596-616 MHz |
| UPC | 042406555517 |
## Product Details
- **Color:** black
- **Compatible Devices:** Personal Computer
- **Connectivity Technology:** XLR
- **Connector Type:** XLR
- **Model Name:** BLX288/PG58
- **Polar Pattern:** Unidirectional
- **Recommended Uses For Product:** Karaoke
- **Special Feature:** Clip
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Questions & Answers
**Q: In choir church band dynamic or condense microphones are better?**
A: I will opt for dynamic microphones for choir church band
**Q: Our church already has a single lavalier microphone. Can we run both systems simultaneously?**
A: Do you mean a single channel wireless system?  The BLX14/CVL?
A: A comparison between the Shure SM58, Shure B58 and Shure PG58 microphones.
The Shure B58 ("Beta 58") is a better choice for smaller areas and is more suitable for "recording live performance vocals" because it is better at handling a wider frequency range for both male and female vocals.  This mic also has a "greater rejection curve" which simply means that the mic will not pick up sounds "outside of the vocal axis" (i.e. - the mic won't pick up sounds on the backside of the mic).