title: "M1WL-65MB"
brand: "rockford fosgate"
price: "KD 422.92"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 1
category: "Rockford Fosgate"
url: https://www.desertcart.com.kw/products/321699861-m1wl-65mb
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# Ultra-bright RGB LED Lighting Waterproof & Element Ready 75W RMS / 300W Peak Power M1WL-65MB
**Brand:** rockford fosgate
**Price:** KD 422.92
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌟 Light Up Your Ride, Rock Your Sound!
## Quick Answers
- **What is this?** M1WL-65MB by rockford fosgate
- **How much does it cost?** KD 422.92 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- rockford fosgate enthusiasts
## Why This Product
- Trusted rockford fosgate brand quality
## Overview
The Rockford Fosgate M1WL-65MB is a rugged 6.5" 2-way marine-grade speaker pair delivering 75W RMS and 300W peak power with integrated ultra-bright RGB LEDs. Designed for off-road and marine use, these waterproof speakers feature customizable lighting via app control, universal mounting clamps with 360° rotation, and durable Element Ready construction to withstand harsh environments—all backed by a 2-year warranty.
## Description
Buy Rockford Fosgate M1WL-65MB Marine Grade Color Optix Multicolor LED Lighted 6.5" 2-Way Moto-Can Speakers 75 Watts RMS / 300 Watts Peak with Sport Grilles, Mounting Hardware - Black (Pair): Marine Speakers - desertcart.com ✓ FREE DELIVERY possible on eligible purchases
Review: Great sound - Love these. Sounds great on my bike
## Features
- The M1WL-65MB is a pair of black 6.5" 2-way Element Ready Motorsports Can Speakers that deliver loud, clear, accurate sound and features ultra-bright wide-angle RGB LEDs, providing rich, reliable illumination that lights the way for your off-road adventure!
- The M1 6.5” 4-ohm speakers with a grille integrated 1” tweeter, power handling of 75 Watts RMS / 300 Watts Max, connects with the Rockford Fosgate Color Optix Controller and RF Connect App (PMX-RGB sold separately), allowing you to customize your own color patterns
- Famous Rockford Fosgate build quality with a full 2-year warranty
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B08Q63F71S |
| Additional Features | Element Ready- Built to stand up to water, dirt, mud and UV rays |
| Audio Driver Size | 6.5 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Best Sellers Rank | #347,816 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #531 in Marine Speakers |
| Built-In Media | Mounting Hardware, Pair of 6.5” Color Optix 2-Way Motorsports Can Speakers in Black, Pair of Universal Clamps |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet, MP3 Player, Laptop |
| Compatible with Vehicle Type | Boat |
| Connectivity Protocol | Speaker Wire |
| Connectivity Technology | Speaker Wire |
| Control Method | App |
| Controller Type | App Control |
| Customer Reviews | 5.0 5.0 out of 5 stars (4) |
| Enclosure Material | Plastic, Metal, Polypropylene, Kevlar |
| Frequency Response | 38 Hz |
| Impedance | 4 Ohms |
| Input Voltage | 16 Volts (DC) |
| Is Waterproof | True |
| Item Dimensions D x W x H | 6.5"D x 6.5"W x 9.5"H |
| Item Type Name | Parts |
| Item Weight | 12 Pounds |
| MP3 player | No |
| Manufacturer | Rockford Fosgate |
| Model Name | M1WL-65MB |
| Model Number | M1WL-65MB |
| Mounting Type | Boat Mount |
| Number Of Circuits | 1 |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Number of Items | 1 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Processor Count | 2 |
| Series Number | 2 |
| Speaker Maximum Output Power | 300 Watts |
| Speaker Size | 6.5 Inches |
| Speaker Type | Coaxial |
| Specific Uses For Product | Marine and Powersport Audio |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wired |
| Subwoofer Diameter | 6.5 Inches |
| Tweeter Diameter | 1 Inches |
| UPC | 780687359621 |
| Warranty Description | Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Full |
| Woofer Diameter | 6.5 Inches |
## Product Details
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great sound
*by B***N on May 21, 2022*
Love these. Sounds great on my bike
## Frequently Bought Together
- Rockford Fosgate M1WL-65MB Marine Grade Color Optix Multicolor LED Lighted 6.5" 2-Way Motorsports Can Speakers 75 Watts RMS / 300 Watts Peak with Sport Grilles, Mounting Hardware - Black (Pair)