title: "NutriBullet NBY-50100 Baby Complete Food-Making System, 32-Oz, Blue"
brand: "nutribullet"
price: "KD 18.40"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 12
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# 200W motor power Silicone freezer tray included BPA-free, non-toxic materials NutriBullet NBY-50100 Baby Complete Food-Making System, 32-Oz, Blue
**Brand:** nutribullet
**Price:** KD 18.40
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 👶 Puree, Store, Thrive — The Ultimate Baby Food Hack!
## Best For
- nutribullet enthusiasts
## Why This Product
- Trusted nutribullet brand quality
## Key Features
- • **Effortless Freshness in Minutes:** Powerful 200W motor purees wholesome baby food fast, saving precious time.
## Overview
## Description
Review: Good - The description was accurate though I've not started using it
## Features
- Make fresh, delicious food with wholesome ingredients
- Prepare, store, and freeze for grab-and-go convenience.
- Dishwasher-safe for quick and easy cleanup
- Batch bowl and cups are made of non-toxic, BPA-free, super-durable plastic
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B086DFCS7Y |
| ASIN  | B086DFCS7Y |
| Best Sellers Rank | 38,774 in Baby Products ( See Top 100 in Baby Products ) 260 in Food Storage (Baby Products) |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Brand Name | NutriBullet |
| Colour | Blue |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (14,557) |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 13.7D x 13.2W x 27.9H centimetres |
| Item Type Name | Baby Complete Food-Making System |
| Item Weight | 4.61 Pounds |
| Item model number  | NBY-50100 |
| Manufacturer | NutriBullet |
| Material | Plastic Silicone |
| Model Name | NutriBullet |
| Model Number | NBY-50100 |
| Number of Speeds | 1 |
| Part Number | NBY50100 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Care Instructions | Dishwasher Safe |
| Product Dimensions  | 13.72 x 13.21 x 27.94 cm; 2.09 kg |
| Product Warranty | No warranty. |
| Recommended Uses For Product | Blend, Blended fabric, Chop, Mixing, Mixture:, Puree |
| Special Features | Manual |
| UPC | 818049023221 |
| Voltage | 120.0 |
| Wattage | 200 watts |
## Product Details
- **Colour:** Blue
- **Product dimensions:** 13.7D x 13.2W x 27.9H centimetres