brand: "comfee'"
price: "KD 78.80"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Comfee'"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
**Brand:** comfee'
**Price:** KD 78.80
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ✨ Elevate your kitchen air game with sleek power and style! 💨
## Best For
- comfee' enthusiasts
## Why This Product
- Trusted comfee' brand quality
## Description
Review: Exactly as described - Fits perfect, works and looks great, was a good deal.
## Features
- Durable Stainless Steel Slim Design With a durable and easy-to-clean stainless steel body, this 30-inch deal sizes range hood fits your cabinet perfectly and saves space. Great for condos and apartments. Product Dimensions: 30" (W) x 18" (L) x 5.6" (H).
- Whats in the Box This Range Hood package includes 1* 30 inch Range Hood, 1*Aluminum Filter, 1*Aluminum & Activated Carbon Composite Filter, 1*E26 Lamp Holder, 1*Screw Pack, 1*Long baffle, 1*Exhaust Pipe Connector.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0924J3XJ5 |
| Additional Features | 2 Exhaust Fan Speeds、200 CFM Suction |
| Air Flow Capacity | 200 Cubic Feet Per Minute |
| Best Sellers Rank | #31 in Appliances ( See Top 100 in Appliances ) #1 in Range Hoods |
| Brand Name | COMFEE' |
| Color | Stainless Steel |
| Controls Type | Touch |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 1,606 Reviews |
| EU Spare Part Availability Duration | 5 Years |
| Filter Type | Mesh |
| Finish Type | Brushed |
| Finish Types | Brushed |
| Included Components | 30 inch Range Hood and Aluminum Filter*1, E26 Metal Wind Guide*1, Rectangular vent damper*1, Screw Pack*1, Use and Care / Installation Manual*1 |