brand: "tidewe"
price: "KD 32.80"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Tidewe"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
**Brand:** tidewe
**Price:** KD 32.80
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎯 Lock in your shot with precision and style—because every yard counts.
## Best For
- tidewe enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tidewe brand quality
## Features
- LIGHTWEITH & RESILIENT：The weight is only 0.35lb, which makes it compact and portable. Our rangefinder is perfect for hunting or shooting at targets. Specs (Dimensions) are 4.12” x 2.61” x 1.50”. Made from strong and resilient materials to protect from drops while hunting or hiking! It’s also weather resistant, so it’s capable of enduring the harshest hunting conditions.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B098NL8ZHD |
| Are Batteries Included | Yes |
| Batteries are Included | Yes |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Best Sellers Rank | #10,443 in Sports & Outdoors ( See Top 100 in Sports & Outdoors ) #2 in Laser Rangefinders |