title: "Commercial Water Distributing HYDRONIX-SPC-45-1001 9.88 in. Pleated Water Filter, 1 Micron"
brand: "commercial water distributing"
price: "KD 12.89"
currency: KWD
in_stock: true
category: "Kitchen"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# Commercial Water Distributing HYDRONIX-SPC-45-1001 9.88 in. Pleated Water Filter, 1 Micron
**Price:** KD 12.89
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Commercial Water Distributing HYDRONIX-SPC-45-1001 9.88 in. Pleated Water Filter, 1 Micron by commercial water distributing
- **How much does it cost?** KD 12.89 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- commercial water distributing enthusiasts
## Why This Product
- Trusted commercial water distributing brand quality
## Description
Features. Made from durable polyester.. Provides a superior pleated cartridge that is durable washable and reusable.. Durable polyester media is resistant to both bacteria and chemical attack.. Filter Media - Non-woven polyester.. End Caps - Vinyl plastisol.. Core - Polypropylene.. Size - 10 x 4.5 in.. 1 Micron.