title: "Sony MEXM100BT 160W RMS Marine CD Receiver, Bluetooth with Enrock EKMR1672W 6.5\" 2-Way 100W Stereo Speakers (2-Pairs), Enrock Marine Grade 50ft 16G Speaker Wire & SeaWorthy RTR 700 In-Dash Radio Cover"
brand: "enrockaudiobundle"
price: "FREE"
currency: KWD
in_stock: false
category: "Wireless"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# Sony MEXM100BT 160W RMS Marine CD Receiver, Bluetooth with Enrock EKMR1672W 6.5" 2-Way 100W Stereo Speakers (2-Pairs), Enrock Marine Grade 50ft 16G Speaker Wire & SeaWorthy RTR 700 In-Dash Radio Cover
**Brand:** enrockaudiobundle
**Price:** FREE
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Sony MEXM100BT 160W RMS Marine CD Receiver, Bluetooth with Enrock EKMR1672W 6.5" 2-Way 100W Stereo Speakers (2-Pairs), Enrock Marine Grade 50ft 16G Speaker Wire & SeaWorthy RTR 700 In-Dash Radio Cover by enrockaudiobundle
- **How much does it cost?** FREE with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- enrockaudiobundle enthusiasts
## Why This Product
- Trusted enrockaudiobundle brand quality
## Description
Sony MEXM100BT 160W RMS Marine CD Receiver with Bluetooth Hi-power 100W x 4 Digital Amp (40W x 4 CEA RMS wattage) Stream music wirelessly w/Bluetooth & NFC connection 2-Zone Dynamic Color Illuminator with Sound Synchronization Advanced sound with EQ10 MEGA BASS, and digital HPF/LPF crossovers CD-R/RW & USB playback includes MP3/WMA/AAC/WAV/FLAC Bluetooth Auto Pairing for iPhone/iPod Works with Pandora (iOS and Android) SiriusXM Satellite radio connector ready Front Aux and USB w/ High-Charge for iOS & other USB devices Subwoofer direct connection capable Enrock EKMR1672W 6.5 2-Way 100W Upgarde Audio Stereo Coaxial Speakers (2-Pairs) 6.5 Dual-Cone Stereo Audio Speakers For Marine, Boat, Yacht and Outdoor Environments Marinized 2-Way speakers Power Rating: Peak: 100W, RMS: 20W UV-resistant construction 1-Piece basket with water shield. Polypropylene woofer Sensitivity: 88dB Frequency Response: 45Hz - 15kHz Mounting diameter: 5.13 Mounting depth: 2.13 White Color Enrock EM16G50FT-OFC Audio Marine Grade of 50 Foot 16-Gauge Speaker Wire Connects audio speakers to your Audio Video (A/V) receiver or amplifier. Marine grade white copper tinned. Features a plastic jacket around the speaker wire helps to deliver high-quality undistorted signals. The white line on one side of the wire makes it quick and easy to distinguish the polarity Length: 50 Feet. Gauge: 16. SeaWorthy RTR 700 In-Dash Radio Cover Minor Scuffs Manual opening recessed radio cover Dark tinted curved retracting shield Hidden mounting screws. 8-3/4W x 4-1/16H
## Features
- PACKAGE INCLUDES: 1 X Sony MEXM100BT 160W RMS Marine CD Receiver with Bluetooth, 4 X Enrock EKMR1672W - 6.5" 2-Way 100W Upgarde Audio Stereo Coaxial Speakers,1 X Enrock EM16G50FT-OFC Audio Marine Grade Spool of 50 Foot 16-Gauge Speaker Wire, 1 X SeaWorthy RTR 700 In-Dash Radio Cover
- RECEIVER: Rock the boat! With 160W continuous power (40Wx4) the MEX-M100BT ensures you feel every beat and bass line as you cruise along. Easily connect to Bluetooth with NFC One Touch to enjoy music and hands free calls from your smartphone. With Sony Pal your smartphone or table becomes a full system remote to play back music and change various audio and system settings.