brand: "donepart"
price: "KD 13.90"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Donepart"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
**Brand:** donepart
**Price:** KD 13.90
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚙️ Elevate your machinery game with precision and durability that just won’t quit!
## Best For
- donepart enthusiasts
## Why This Product
- Trusted donepart brand quality
## Description
Product description Why Choose Donepart Bearings? In order to achieve optimum performance and maximize bearing performance and life, Donepart uses high-quality materials with new materials as well as state-of-the-art manufacturing technology to meet the increasingly demanding and requirements of modern industry. Donepart bearings features low noise and long service time, widely used in industrial engineering, such as machinery, power transmission, instrumentation, household applications, internal combination engineering, transport vehicles, agricultural machinery, construction machinery. How to choose the right bearing for your application? 2 RS - Sealed - Bearing with rubber seal on both sides. RS - Bearing with rubber seal on one side, one side open. Made of sheet steel reinforced NBR (oil- and liquid-resistant). RS provides a better seal but more rolling friction than 2Z. 2 Z / ZZ - Shields - Bearing with a metal seal on both sides. High speed. Specifications About Donepart Donepart is a professional supplier of auto parts and industrial products. We sell high quality bearings, repair kits, steel balls and related parts. Provide professional selection guidance and maintenance knowledge, reduce maintenance costs and replacement frequency, and create more value for you. Professional manufacturer Precision manufacturing technology Better performance, high speed and reliable operation Model: UCP205-16 Pillow Block Bearing Number of Pack: 2 Packs Bearing Number : UC205-16 Housing Number: P205 Inner Diameter (d): 1 inch Bolt Size: 3/8" (10mm) Weight : 1.45lbs Type : Pillow Block Mounted Bearing √ 100% Brand New √ High strength and speed √ Low noise √ Cost-effective √ Long service time √ Higher resistance and durability √ Pre-Lubricated √ Widely Application: Construction, Conveyors, Food and Beverage, Packaging and General Industrial Equipment and more. Made of the high quality chrome steel, not carbon steel Provide more stability, control and reliability than standard bearings. Widely Application
## Features
- 2 Pack, 1-inch Bore Flange Bearing — ships ready to use: Includes 2 x UCFL205-16 pillow block bearings with 1" (25.4mm) bore diameter. Set screw locking style secures shaft in place. Ships ready to use — zerk port installed on housing for scheduled field maintenance access without disassembly.
- Chrome steel insert with cast iron housing: Bearing insert made from chrome steel (AISI 52100) for high hardness and long service life under load. Housing is solid cast iron for rigidity and vibration resistance. 2-bolt oval flange design. Bearing number UC205-16, housing number FL205. Bolt hole size: 5/16" (8mm). Dimensions: 5.11 x 2.67 x 1.4 inches.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B09TS7FJGK |
| Bearing Number | UC205-16 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Best Sellers Rank | #43,132 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #16 in Mounted Pillow Block Bearings |
| Brand Name | Donepart |
| Compatible Lubricant | Grease |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 79 Reviews |
| Item Dimensions | 5.11 x 2.67 x 1.4 inches |
| Item Thickness | 1.4 Inches |
| Item Weight | 2.59 Pounds |
| Item dimensions L x W x H | 5.11 x 2.67 x 1.4 inches |
| Manufacturer | Donepart |
| Material | cast iron housing, chrome steel insert |
| Material Type | cast iron housing, chrome steel insert |
| Model | UCFL205-16 |
| Outside Diameter | 0.68 Inches |
| Part Number | UCFL205-16 |
| Specification Met | ABEC 3 |
## Product Details
- **Bearing Number:** UC205-16
- **Item Weight:** 2.6 Pounds
- **Material:** Cast Iron
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Questions & Answers
**Q: will this fit in my JBM-25H bender the flange i have that broke has a part Number UCFL205  but no 16 in on it  the shaft would be 1inch that it goes o**
A: If the question is whether it is a 1.0 ID DIA. It is a 1.0 dia hole.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by I***O on November 11, 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by V***D on December 12, 2024*
*by P***T on August 25, 2025*
## Frequently Bought Together
- UCFL205-16 Pillow Block Bearing, Flange-Mount Ball Bearing Unit, 1 in Bore, 2-Bolt Flange, Self Aligning Cast Iron Housing, Set Screw Locking Style Flange Pillow Block Bearing
- (4-Pack) 1” Bore Solid Steel Shaft Collars with Zinc Plated Coating - Durable Shaft Collars Suitable for Machinery and Industrial Use