title: "Balmar AT-DF-200-12-IG Dual Foot AT Series Alternator 200 Amps"
brand: "balmar"
price: "KD 33.46"
currency: KWD
in_stock: false
url: https://www.desertcart.com.kw/products/47788537-balmar-at-df-200-12-ig-dual-foot-at-series
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# Balmar AT-DF-200-12-IG Dual Foot AT Series Alternator 200 Amps
**Brand:** balmar
**Price:** KD 33.46
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Balmar AT-DF-200-12-IG Dual Foot AT Series Alternator 200 Amps by balmar
- **How much does it cost?** KD 33.46 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- balmar enthusiasts
## Why This Product
- Trusted balmar brand quality
## Description
New At Series Alternators balmar At-df-200-12-ig ATDF Alternator Dual Foot 3.15" IsoGrd 200A 12V : AT-Series Kits combine high output AT-Series alternators with our intelligent MC-614 multi-stage regulator w/harness along with alternator DMG pulley and battery temperature sensors. Extremely high output at low RPM. Engineered for high demand electrical systems. ATSF models: Fit engines using a 1" & 2" single foot spool mount. For many 4.3-5.7L Mercruiser Volvo Penta Pleasurecraft Crusader & other GM gas Volvo Cummins Yanmar 6LP Westerbeke diesels with Delco & Motorola-equipped alternators. ATDF models: fit engines using a 3.15" dual foot saddle mount. For many 6.2-8.1L Mercruiser Volvo Penta Crusader & other large block GM gas Yanmar Westerbeke Perkins diesels with Hitachi-equipped aslternators. Contact Balmar Technical Support with any application questions to confirm your specific engine/alternator configuration and appropriate belt/pulley.