brand: "simpson"
price: "KD 16.60"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Simpson"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
**Brand:** simpson
**Price:** KD 16.60
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔧 Upgrade your build with the screw that nails it every time!
## Best For
- simpson enthusiasts
## Why This Product
- Trusted simpson brand quality
## Description
Review: As described
Review: The screws were high quality.
## Features
- 1/4" hex head with 0.370"-dia. integrated washer is stamped with the Simpson Strong-Tie "≠" sign and the fastener size for easy identification after installation.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B003YHCLYO |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 261,464 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 2,535 in Screws (DIY & Tools) |