title: "Caig DeoxIT D Series Contact Cleaner D1000L-2C Solution. 2 ml tube"
brand: "caig laboratories"
price: "KD 14.71"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 13
store_origin: KW
region: Kuwait
---
**Brand:** caig laboratories
**Price:** KD 14.71
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Elevate your connections—because every contact counts!
## Best For
- caig laboratories enthusiasts
## Why This Product
- Trusted caig laboratories brand quality
## Key Features
- • **Multi-Metal Compatibility:** Safe and effective on copper, bronze, nickel, and more
- • **Precision Oxidation Dissolver:** Targets and dissolves minor oxidation for peak performance
## Overview
## Description
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0015A5AAY |
| Best Sellers Rank | 133,678 in Grocery ( See Top 100 in Grocery ) 2,372 in All-Purpose Cleaners |
| Colour | Original Version |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (841) |
| Date First Available | 22 Jan. 2013 |
| Item Weight | 90.7 g |
| Manufacturer | Caig |
| Manufacturer Part Number | B0015A5AAY |
| Material Type | Metal |
| Model Number | B0015A5AAY |
| Product Dimensions | 10.16 x 2.54 x 20.32 cm; 90.72 g |
## Images
## Questions & Answers
**Q: With this help with grounding issues in guitar 1/4" jacks?**
**Q: Is this safe for silver plated connectors?**
A: Yes it's design for silver electrical contacts.
**Q: Will this work for non-silver solder card edge contacts?**
A: Yes, it will work on all electrical contacts.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Excellent contact cleaner
*by D***. on 12 June 2021*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Does what it claims to do
*by P***D on 19 August 2023*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great to have deoxIT in small size applicator
*by M***T on 2 October 2025*
Great just what I was looking for, very handy size for delivering very small amounts of DeoxIT.
## Frequently Bought Together
- DeoxITLiquid, squeeze tube 100% solution 2 mL - D100L-2C
- Hosa D5S-6 CAIG DeoxIT 5% Spray Contact Cleaner, 5 oz.