title: "ROHM SEMICONDUCTOR MCR01MRTF2003 MCR Series 0402 200 k? ±1% 0.063 W ±100 ppm/°C Thick Film Chip Resistor - 10000 item(s)"
brand: "rohm semiconductor"
price: "KD 81.91"
currency: KWD
in_stock: false
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# ROHM SEMICONDUCTOR MCR01MRTF2003 MCR Series 0402 200 k? ±1% 0.063 W ±100 ppm/°C Thick Film Chip Resistor - 10000 item(s)
**Brand:** rohm semiconductor
**Price:** KD 81.91
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** ROHM SEMICONDUCTOR MCR01MRTF2003 MCR Series 0402 200 k? ±1% 0.063 W ±100 ppm/°C Thick Film Chip Resistor - 10000 item(s) by rohm semiconductor
- **How much does it cost?** KD 81.91 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- rohm semiconductor enthusiasts
## Why This Product
- Trusted rohm semiconductor brand quality
## Description
MCR Series 0402 200 kΩ ±1% 0.063 W ±100 ppm/°C Thick Film Chip Resistor
## Features
- Resistance: 200 kΩ; Tolerance: ±1 %; SeriesTempCoefficient(ppm/Cel): ±100 ppm/°C;
- Technology: Thick Film; WorkingVoltage-Nom: 50 V; OperatingTempRange: -55 to +155 °C;
- SizeCode: 0402 (1005 Metric); HeightAboveBoard: 0.4 mm;
- OverloadVoltageRange: 100 V; NumberofTerminations: 2; SeriesRatedPwrDissipation(P)(W): 0.063 W;