title: "AUROLA4.5 Dream Workout Shorts for Women Soft Smooth Comfortable Stretch Active Shorts"
brand: "aurola"
price: "KD 10.49"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 8
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# AUROLA4.5 Dream Workout Shorts for Women Soft Smooth Comfortable Stretch Active Shorts
**Brand:** aurola
## Best For
- aurola enthusiasts
## Why This Product
- Trusted aurola brand quality
## Description
## Images
## Available Options
This product comes in different **Color, Size, Fit Type** options.
## Questions & Answers
**Q: How long to be shipped? Expected delivery was February 18th, now it's not until March 1st.**
A: We think it should be earlier
**Q: Can men wear them I have a 32" waist what size should I get**
**Q: My waist is 24 in! Should I get a xs or s?**
**Q: Is shaded spruce like a wintergreen or more of a teal green color?**
A: More like Deep Teal as photos
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ 5.0 out of 5 stars
    Absolutely Buy These!
*by N***E on Reviewed in the United States on May 25, 2024*
To start off I’m a thick girl, I got booty, thighs and a little pooch. I’m 5’3 and normally wear 12/14 in jeans and I ordered these in large. I LOVE THESE SHORTS!! I just did the Murph workout in these, if you don’t know what that is it’s 1 mile run, 100 pull-ups, 200 push-ups, 300 air squats, then another mile run. Wearing these shorts during the run I was concerned first for chub rub. My legs didn’t rub wrong, they stayed in place and they are so soft and comfortable to the touch! I got the 4.5 in shorts and LOVE them! I will definitely get more! The compression was great on my belly and they didn’t squeeze my legs at all!