brand: "vicmile"
price: "KD 87.35"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 5
store_origin: KW
region: Kuwait
---
**Brand:** vicmile
**Price:** KD 87.35
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Power Your Passion with VICMILE!
## Best For
- vicmile enthusiasts
## Why This Product
- Trusted vicmile brand quality
## Overview
The VICMILE 7.4V Li-ion Battery is a high-capacity 2000mAh rechargeable battery designed for RC cars and boats. With a compact size of 70*37*18mm and a lightweight design of 93.5g, it offers a powerful 15C discharge rate. This battery is compatible with various models and features quick charging technology, ensuring you can power up anytime without the hassle of cell memory effects. Each purchase includes two batteries, a dual charger, and a user manual, backed by a 1-year warranty and dedicated customer service.
## Description
## Features
- Specifications: Dimensions: 70*37*18mm/2.75*1.45*0.7inch; Weight: 93.5g/3.3ozoz(per unit); High Capacity: 2000mAh; Volt: 7.4V. Discharge: 15C. Discharge Plug: SM 2P Plug. (Only if the voltage, dimension and the plug match, then it will fit).
- What You Get & Warranty: 2 x VICMILE 2000mAh Batteries with SM-2P Plug, 1 x 7.4V Battery Charger(1 to 2) , 1 x User Manual and 1 x Exquisite Box. VICMILE offers 7 x 24 hrs customer service and 1 Year Warranty.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B09X1PXY3G |
| Antenna Location | Remote Control Vehicle |
| Battery Capacity | 2000 Milliampere Hour (mAh) |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Weight | 93.5 Grams |
| Best Sellers Rank | #133,922 in Toys & Games ( See Top 100 in Toys & Games ) #793 in Hobby Remote & App Controlled Vehicle Batteries |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (198) |
| Item Weight | 0.23 Kilograms |
| Manufacturer | VICMILE |
| Number of Batteries | 2 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Reusability | Rechargeable |
| Unit Count | 1 Count |
| Voltage | 7.4 Volts |
## Product Details
- **Battery Cell Composition:** Lithium Ion
- **Recommended Uses For Product:** Remote Control Vehicle
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Questions & Answers
**Q: Can I usea 10 volt 5.0 watt solar panel to charge this battery?**
A: I don’t know I always use my Lipo charger
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐
    Perfect replacement
*by M***S on Reviewed in the United States on 2 November 2023*
### ⭐⭐⭐⭐⭐
    Works super fine, a lot of power!
*by A***. on Reviewed in Canada on 10 September 2023*
    excellent purchase
*by M***G on Reviewed in the United States on 11 January 2024*
no complaints, works as expected, installed in model RC tank.
## Frequently Bought Together
- VICMILE 7.4V Li-ion Battery 2000mAh 2S Battery with SM 2P Plug High Capacity Rechargeable Battery with 1 to 2 USB Charger for RC Car RC Boats H101 Battery 2 Pack