title: "TPDL EIN18PAR Battery Adapter for One to Parkside Power Tool, Battery Adapter Converter for One 18 V Li-Ion X Change Battery for Parkside 20 V XTeam Series Power Tool"
brand: "tpdl"
price: "KD 0.10"
currency: KWD
in_stock: false
reviews_count: 5
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# TPDL EIN18PAR Battery Adapter for One to Parkside Power Tool, Battery Adapter Converter for One 18 V Li-Ion X Change Battery for Parkside 20 V XTeam Series Power Tool
**Brand:** tpdl
**Price:** KD 0.10
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** TPDL EIN18PAR Battery Adapter for One to Parkside Power Tool, Battery Adapter Converter for One 18 V Li-Ion X Change Battery for Parkside 20 V XTeam Series Power Tool by tpdl
- **How much does it cost?** KD 0.10 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- tpdl enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tpdl brand quality
## Description
TPDL adapter converter for a 18 V Li-ion battery converter for Parkside 20 V XTeam series power tool (no battery). Notes: 1. Only suitable for Parkside 20V X Team Series power tools. 2. This adapter cannot charge the battery, only one battery adapter (battery not included). 3. Please remove this adapter before charging the battery. 4. Please note that the current is a maximum of 10 A - 12 A. What you get? 1 x EIN18PAR battery adapter for use with Parkside power tools. 11.9 x 8.9 x 7.2 cm
Review: En bra enhet. Den passar på Bosch 14.4V och 18V.