title: "GARLAND ROLL&COMB 141EUK-V20 - Electric Artificial Grass Power Brush/Lawns Sweeper, 300 W power, 4.8 kg weight and 40 cm working width."
brand: "garland"
price: "KD 84.21"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 13
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# GARLAND ROLL&COMB 141EUK-V20 - Electric Artificial Grass Power Brush/Lawns Sweeper, 300 W power, 4.8 kg weight and 40 cm working width.
**Brand:** garland
**Price:** KD 84.21
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** GARLAND ROLL&COMB 141EUK-V20 - Electric Artificial Grass Power Brush/Lawns Sweeper, 300 W power, 4.8 kg weight and 40 cm working width. by garland
- **How much does it cost?** KD 84.21 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- garland enthusiasts
## Why This Product
- Trusted garland brand quality
## Description
Review: Satisfied - Found it excellent as described and easy to handle and does the job well
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07B7MCSTF |
| Brand Name | Garland |
| Colour | Black, Yellow |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (92) |
| Cutting width | 40 Centimeters |
| Is Assembly Required? | Yes |
| Is Product Cordless | No |
| Item Dimensions L x W | 40L x 20W centimetres |
| Item Weight | 10.58 Pounds |
| Manufacturer Part Number | 1744 |
| Number of Items | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Recommended Uses For Product | Maintaining and cleaning artificial grass lawns |
| Speed | 10000 RPM |
| Style Name | Utility |
## Product Details
- **Assembly required:** Yes
- **Colour:** Black, Yellow
- **Is cordless?:** No
- **Product dimensions:** 40L x 20W centimetres
- **Speed:** 10000 RPM
- **Style:** Utility
## Images
## Questions & Answers
**Q: Do you have to put sand down first**
A: No brush the artificial grass first and stand the pile up then put the sand on after so it holds the pile standing up and only really need sand added to anything thicker than a 30mm pile grass