title: "Epson TM-M30III (152): Wi-Fi + Bluetooth Model Black"
brand: "epson"
price: "KD 192.20"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 6
category: "Epson"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
**Brand:** epson
**Price:** KD 192.20
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🖨️ Print smart, connect faster, stay ahead.
## Quick Answers
- **What is this?** Epson TM-M30III (152): Wi-Fi + Bluetooth Model Black by epson
- **How much does it cost?** KD 192.20 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- epson enthusiasts
## Why This Product
- Trusted epson brand quality
## Key Features
- • **Speed That Keeps Up:** Print crisp receipts at a rapid 30 ppm, minimizing wait times and maximizing efficiency.
## Overview
## Description
EPSON TM-M30III (152): Wi-Fi + Bluetooth model black
Review: Funciona muy bien
## Features
- Easy to use: Convenient and simple use
- Good product with good quality
- Value for money
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0BXH1QM42 |
| Additional Printer Functions | Print Only |
| B&W Pages per Minute | 30 ppm |
| Best Sellers Rank | 54,100 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 3,941 in Inkjet Printer Ink Cartridges |
| Box Contents | Power supply cable, Bluetooth dongle, labels |
| Brand Name | Epson |
| Color Depth | 1 bpp |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Control Method | App |
| Controller Type | Touchscreen & Application |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (42) |
| Dual-sided printing | Yes |
| Duplex | Automatic |
| Global Trade Identification Number | 08715946703961 |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Initial Page Print Time | 0.26 seconds |
| Ink Colour | blue |
| Item Dimensions D x W x H | 40D x 30W x 30H centimetres |
| Item Weight | 1.31 Kilograms |
| Manufacturer | EPSON - PRINT VALUE P4 |
| Maximum Copy Resolution Black and White | 300 dpi |
| Maximum Copy Resolution Color | 300 dpi |
| Maximum Copy Speed Black and White | 30 ppm |
| Maximum Print Resolution Black and White | 300 dpi |
| Maximum Sheet Capacity | 30 |
| Maximum Supported Paper Size | Circa A4/letter size (210 x 297 mm) |
| Maximum print Resolution Color | 300x300 dpi |
| Model Name | C31CK50152 |
| Model Number | C31CK50152 |
| Model Series | 30 |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Trays | 1 |
| Other Special Features of the Product | Portable |
| Output sheet capacity | 30 |
| Paper Size | 80 millimeters |
| Print media | Labels |
| Printer Output Type | Monochrome |
| Printer Type | Thermal |
| Processor Count | 1 |
| Resolution | Circa 203 dpi |
| Scanner Type | ADF |
| Series Number | 30 |
| Specific Uses For Product | Retail, Office, Cloud Printing |
| Total USB 2.0 Ports | 2 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 3 |
| Warranty Type | limited warranty or full warranty or extended warranty |
## Product Details
- **Colour:** Black
- **Connectivity technology:** Bluetooth, USB, Wi-Fi
- **Max print speed monochrome:** 30 ppm
- **Model name:** C31CK50152
- **Printer output:** Monochrome
- **Printing technology:** Thermal
- **Product dimensions:** 40D x 30W x 30H centimetres
- **Special feature:** Portable
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great little receipt printer
*by K***N on 5 February 2026*
Eventually Linked it up via usb-c cable to sumup lite register and cash tray.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by E***E on 4 October 2025*
Funciona muy bien
### ⭐ Review
*by I***. on 10 March 2026*
## Frequently Bought Together
- Double Dragon, 80 x 80 mm Premium Thermal Paper Till Receipt Roll for EPOS Printer, POS Terminal, Cash Register [Pack of 20]