title: "PST24501 18\" 450MM Galvanised P8 Heavy Duty Tee Hinges 1 Pair"
brand: "pst"
price: "KD 10.55"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 8
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# PST24501 18" 450MM Galvanised P8 Heavy Duty Tee Hinges 1 Pair
**Brand:** pst
**Price:** KD 10.55
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** PST24501 18" 450MM Galvanised P8 Heavy Duty Tee Hinges 1 Pair by pst
- **How much does it cost?** KD 10.55 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- pst enthusiasts
## Why This Product
- Trusted pst brand quality
## Description
## Features
- High Quality British Hardware
- Tried & Tested by The Trade - Built To Last
- Lifetime Warranty Against Manufacturer Defects
- ›See more product details
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐
    Far better than those in DIY stores.
*by A***H on Reviewed in the United Kingdom on 10 August 2016*
I used this on a reasonably heavy side gate as I thought the ones in DIY stores were a bit flimsy and over priced.The result was rock solid, maybe even a little too big as my fence post was a little short to accommodate the hinge on the top bar of the fence.Even not mounted on the top bar of the fence, the fence is still solid.Make sure you buy some good wood screws that fit both the hinge and your gate, there are sooo many to chose from in DIY stores, if it helps I purchased; turbodrive single thread wood screws  6.0mm x 40.0mm they don't explicitly say they are for outdoor use but they say they are "zinc and yellow passivated for extra corrosion resistance". The length 40mm seemed to long for the depth of the gate, but in practice they were perfect.