title: "Watches G-SHOCK GA-100-1A2 Overseas model [Reimport]"
brand: "casio"
price: "KD 41.88"
currency: KWD
in_stock: true
reviews_count: 13
store_origin: KW
region: Kuwait
---
**Brand:** casio
**Price:** KD 41.88
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌟 Own Time Like a Pro — The G-SHOCK GA-100-1A2 is Your Ultimate Power Move
## Quick Answers
- **What is this?** Watches G-SHOCK GA-100-1A2 Overseas model [Reimport] by casio
- **How much does it cost?** KD 41.88 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- casio enthusiasts
## Why This Product
- Trusted casio brand quality
## Description
Structure and performance impact structure(Shock Resistant), Anti-magnetic watches(JIS1 type), Waterproof 20 ATM water resistant, Main function 1, World time: 48 cities worldwide(29 time zones, with daylight saving setting function) + UTC(Coordinated Universal Time) of time display, Home city time replacement function, Stopwatch(1/1000 second, total 100 hours, Speed measurement function(MAX1998unit/h, 2unit/h), Switching lap/split measurement), Timer(Set unit: 1 minute, Maximum set: 24 hours, Measuring unit is 1 second, Auto repeat), 5 time alarms(with only 1 snooze alarm) and time signal, Full auto-calendar, 12/24-hour format, LED light(Auto light function, afterglow function, Switching afterglow time(1.5 seconds / 3 seconds)), Monthly difference: within ±15 seconds, Battery life Approx 2 years, Size(height×width×depth)/weight 55×51.2×16.9mm/70g
Review: very good product great quality recommend 👍🏻 - very good product great quality recommend 👍🏻
Review: 色使いは良いです！ ライトがちょっと暗めです。
## Features
- Drive system: Quartz
- 20 ATM water resistant
- Size(H x W x D): 55 x 51.2 x 16. 9 mm/70g
- Instruction manual, exclusive BOX
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B007V2ZZWS |
| ASIN  | B007V2ZZWS |
| Additional Features | Alarm, LED light, World Time |
| Age Range Description | Adult |
| Amazon Bestseller | #127,788 in Clothing, Shoes & Jewelry ( See Top 100 in Clothing, Shoes & Jewelry ) #894 in Men's Wrist Watches |