title: "HIFONICS GA-4000.1D Goliath Series Monoblock Super D-Class Amp (4,000 W)"
brand: "hifonics"
price: "KD 178.24"
currency: KWD
in_stock: false
reviews_count: 6
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# 4000W peak power Variable internal crossover 0°-180° phase adjustment HIFONICS GA-4000.1D Goliath Series Monoblock Super D-Class Amp (4,000 W)
**Brand:** hifonics
**Price:** KD 178.24
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> ⚡ Power that moves your soul, stealth that hides in plain sight.
## Quick Answers
- **What is this?** HIFONICS GA-4000.1D Goliath Series Monoblock Super D-Class Amp (4,000 W) by hifonics
- **How much does it cost?** KD 178.24 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- hifonics enthusiasts
## Why This Product
- Trusted hifonics brand quality
## Key Features
- • **Unmatched Powerhouse Performance:** Deliver thunderous 4000W RMS to dominate your car audio scene.
## Overview
## Description
Review: Sundown audio x-12 on 2 hifonics goliath 4k. - Incredible amp! Called maxxsonics rated at 2800 rms. In my experience it may be just slightly under that but it's between 22-2800 rms Running 2 of these at 2.3 ohms on 2 sundown audio x-12's If you want to see more great details you can go check out my video on you tube reviewing this, it comes with a bass knob and a great aesthetic. Very impressive on not getting hot.
Review: Hifonics has been in the game a long time - Outstanding performance. Head to their website for more detailed information. This amp Variable Voltage 9V - 0.2V Signal to Noise >95dB Frequency Response10Hz-50KHz Crossover Variable Electronic Variable Low Pass Crossover 12dB per Octave 35Hz - 250Hz Bass Boost 0 - 10dB Subsonic Filter 15Hz - 35Hz Phase Shift 0-180° , illuminated nameplate and I've never had a hifonics amp overheat.
## Features
- 1ohm stable
- Ultra-fi MOSFET amp is designed for music reproduction
- 0Deg -180Deg Phase adjustment
- Nickel-plated RCA jacks resist corrosion
- Internal Variable Crossover Network allows for audiophile control of EQ circuits
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B079CDC2D9 |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (41) |
| Date First Available | January 27, 2018 |
| Item Weight | 17.6 pounds |
| Item model number | GA-4000.1D |
| Manufacturer | HIFONICS |
| Manufacturer Part Number | GA-4000.1D |
| Model | GA-4000.1D |
| Product Dimensions | 25 x 10.3 x 3.8 inches |
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Sundown audio x-12 on 2 hifonics goliath 4k.
*by B***E on December 1, 2019*
Incredible amp! Called maxxsonics rated at 2800 rms. In my experience it may be just slightly under that but it's between 22-2800 rms Running 2 of these at 2.3 ohms on 2 sundown audio x-12's If you want to see more great details you can go check out my video on you tube reviewing this, it comes with a bass knob and a great aesthetic. Very impressive on not getting hot.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Hifonics has been in the game a long time
*by A***W on September 17, 2019*
Outstanding performance. Head to their website for more detailed information. This amp Variable Voltage 9V - 0.2V Signal to Noise >95dB Frequency Response10Hz-50KHz Crossover Variable Electronic Variable Low Pass Crossover 12dB per Octave 35Hz - 250Hz Bass Boost 0 - 10dB Subsonic Filter 15Hz - 35Hz Phase Shift 0-180° , illuminated nameplate and I've never had a hifonics amp overheat.