title: "TP-Link TL-SG1005P, 5 Port Gigabit PoE Switch, 4 PoE+ Ports @65W, Desktop, Plug & Play, Sturdy Metal w/ Shielded Ports, Fanless, QoS & IGMP Snooping,black"
brand: "tp-link"
price: "KD 3.10"
currency: KWD
in_stock: false
reviews_count: 6
url: https://www.desertcart.com.kw/products/90076090-tp-link-tl-sg1005p-5-port-gigabit-poe-switch-4
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# 4 PoE+ ports @ 65W total power 5 Gigabit RJ45 ports for ultra-fast data Sturdy metal case with shielded ports TP-Link TL-SG1005P, 5 Port Gigabit PoE Switch, 4 PoE+ Ports @65W, Desktop, Plug & Play, Sturdy Metal w/ Shielded Ports, Fanless, QoS & IGMP Snooping,black
**Brand:** tp-link
**Price:** KD 3.10
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> ⚡ Power your network like a pro—fast, reliable, and effortlessly cool.
## Quick Answers
- **What is this?** TP-Link TL-SG1005P, 5 Port Gigabit PoE Switch, 4 PoE+ Ports @65W, Desktop, Plug & Play, Sturdy Metal w/ Shielded Ports, Fanless, QoS & IGMP Snooping,black by tp-link
- **How much does it cost?** KD 3.10 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- tp-link enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tp-link brand quality
## Key Features
- • **Power Over Ethernet Mastery:** 4 PoE+ ports deliver up to 65W total, powering IP cameras, phones, and APs with a single cable.
## Overview
The TP-Link TL-SG1005P is a compact 5-port unmanaged Gigabit switch featuring 4 PoE+ ports delivering up to 65W total power. Its plug-and-play design requires zero setup, while the sturdy metal case and fanless operation ensure durability and silent performance. Ideal for powering and connecting IP cameras, phones, and access points, it includes smart power priority to prevent overloads and guarantees high-speed data transfer across all ports.
## Description
What This Product Does TL-SG1005P is a 5 10/100/1000Mbps ports unmanaged switch that requires no configuration and provides 4 PoE (Power over Ethernet) ports. It can automatically detect and supply power with all IEEE 802.3af compliant Powered Devices (PDs). In this situation, the electrical power is transmitted along with data in one single cable allowing you to expand your network to where there are no power lines or outlets, where you wish to fix devices such as APs, IP Cameras or IP Phones, etc. Power over Ethernet 4 of the 5 Auto-Negotiation RJ45 ports (Port 1 to Port 4) of the switch support Power over Ethernet (PoE) function. These PoE ports can automatically detect and supply power with those IEEE 802.3af compliant Powered Devices (PDs).Overload Arrangement TL-SG1005P has the priority function which will help protect the system when the system power is overloaded. If all PoE PDs power consumption is >= 56W, a priority will be arranged among the PoE ports, then the system will cut off the power of the lowest-priority port.Port Priority Function Priority (Port 1=Port 2=Port 3>Port 4): This function will help to ensure the normal operation of the system, it means Port 4 will be cut off when all total PoE PDs power consumption exceed 56W. For an example, Port 1, 2 and 4 is using 15.4W (maximum power for per port is 15.4W); the system power is 46.2W in total. If there is an additional PD inserted to Port 3 with 10W, and then the system will cut off the power of Port 4 because of the overloaded power, this means Port 1, 2 will use 15.4W, and Port3 will use 10W, no power will be supplied to Port 4.Easy To Use TL-SG1005P is easy to install and use. It requires no configuration and installation. With desktop design, outstanding performance and quality, the TP-Link''s TL-SG1005P 5-Port Gigabit Desktop Switch with 4-Port PoE is an ideal choice for expanding your home or office network.
## Features
- Power : 55 W
- Comes with 4 PoE Ports
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B076HZFY3F |
| Best Sellers Rank | #1,231,038 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #696 in Network Hubs |
| Brand Name | TP-Link |
| Case Material Type | Metal |
| Color | black |
| Colour | black |
| Compatible Devices | Desktop |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 5,590 Reviews |
| Data Transfer Rate | 1000 Megabits Per Second |
| Interface | RJ45 |
| Item Weight | 0.8 Kilograms |
| Item Weight Unit of Measure | 0.8 Kilograms |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | TL-SG1005P |
| Model Number | TL-SG1005P |
| Number of Ports | 5 |
| Platform | Not Machine Specific |
| Switch Type | unmanaged |
| UPC | 845973083212 840460603928 |
| Voltage | 48 Volts |
## Product Details
- **Colour:** black
- **Item Weight:** 454 g
- **Number of Ports:** 5
## Images
## Questions & Answers
**Q: What version is this switch/ v1 or v1.8? i see two versions available on the tp-link site.**
A: mine is v1
**Q: Can i connect 2 poe camera of class 3?**
A: As long as they support 802.3at/af standards, and are within the PoE parameters of the switch (30W max per port, total power budget of 65W max).
**Q: Can i connect 12v  non-PoE camera and supply cam with power & data?**
**Q: Does the TL-SG1218MP have fan(s) and if so, how loud?**
A: two fans though i can't say how loud it is
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by S***A on 4 August 2019*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by P***A on 7 April 2026*
*by M***L on 30 March 2024*
## Frequently Bought Together
- TP-Link TL-SG1005P, 5 Port Gigabit PoE Switch, 4 PoE+ Ports @65W, Desktop, Plug & Play, Sturdy Metal w/ Shielded Ports, Fanless, QoS & IGMP Snooping,black