title: "BIL BZMM100STPRBJSWB Series BZMM Castor, Elastic Rubber On Polypropylene, 100 mm Diameter, 128 mm Height, 105 mm x 85 mm Plate, 8 mm Fixing Bolt, 100 kg Load Capacity, 32 mm Tread, 118 mm Radius, Grey"
brand: "bil"
price: "KD 7.12"
currency: KWD
in_stock: true
category: "Industrial"
store_origin: KW
region: Kuwait
---
# BIL BZMM100STPRBJSWB Series BZMM Castor, Elastic Rubber On Polypropylene, 100 mm Diameter, 128 mm Height, 105 mm x 85 mm Plate, 8 mm Fixing Bolt, 100 kg Load Capacity, 32 mm Tread, 118 mm Radius, Grey
**Brand:** bil
**Price:** KD 7.12
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** BIL BZMM100STPRBJSWB Series BZMM Castor, Elastic Rubber On Polypropylene, 100 mm Diameter, 128 mm Height, 105 mm x 85 mm Plate, 8 mm Fixing Bolt, 100 kg Load Capacity, 32 mm Tread, 118 mm Radius, Grey by bil
- **How much does it cost?** KD 7.12 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- bil enthusiasts
## Why This Product
- Trusted bil brand quality
## Description
Product Description
        			Pressed steel swivel castor with top plate fixing fitted with a 65 shore A grey thermoplastic rubber tyre on grey polypropylene centre wheel with ball bearing and a total lock brake. Wheel diameter 100mm, tread width 32mm, overall height 128mm, top plate 105mm x 85mm, hole centres 80mm x 60mm. Load capacity 100kg.REACH compliant also PAH-Free rubber to confirm to EU-directive 2005/69/EC.
## Features
- 128mm Height
- 105x85mm Plate
- 8mm Fixing Bolt
- 100kg Load Capacity
- 32mm Tread